Japońska firma przyznała 6 dodatkowych dni urlopu dla niepalących

1028

Firma Piala zdecydowała się na ten krok po tym, jak jedna z zatrudnionych niepalących osób zwróciła uwagę kierownictwa na skutki przerw na papierosa. Kilkuminutowe wyjścia kilka razy w ciągu dnia mają wpływać na efektywność pracowników.

Firma przyznała dodatkowe 6 dni urlopu na każdy rok pracy niepalącym, żeby wynagrodzić im czas wolny, który palacze wykorzystują na przerwy w ciągu dnia. Zdaniem zarządu przerwy na papierosa pozwalają codziennie na 15 minutowe oderwanie się pracowników od biurek.

Rzecznik firmy Piala, Hirotaka Matsushima, przekazał mediom, że głównym powodem tej decyzji była sugestia jednego z pracowników: „W pudełku na sugestie i opinie pojawiła się wiadomość, że przerwy na papierosy powodują problemy”.

Prezes Piala Inc., Takao Asuka, zdecydował się na wynagrodzenie części zespołu. „Mam nadzieję, że zachęcę swoich pracowników do rzucenia palenia raczej przez zachęty, niż kary” – skomentował dla „Kyodo News„.

Decyzję o przyznaniu dodatkowego urlopu przyznano we wrześniu. Już teraz 4 z 42 palących pracowników firmy Piala zrezygnowało z palenia. Jeden z nich, 25-letni Shun Shinbaba, który wcześniej co dwa dni wypalał paczkę papierosów, przekazał mediom, że zamierza wykorzystać dodatkowy urlop na grę w tenisa.

Statystycznie w Japonii jest więcej palaczy niż w Stanach Zjednoczonych. Wg danych WHO, japońscy mężczyźni palą 3 razy częściej niż kobiety. Każdego roku ok. 130 000 Japończyków umiera z powodu chorób związanych z paleniem papierosów, a 15 000 – przez bierne wdychanie dymu.

Ceny papierosów w Japonii są porównywalne do polskich realiów, paczka kosztuje średnio 450 jenów (ok. 14,5 zł).

W tym roku tokijska gubernator Yuriko Koike przekazała mediom, że planowała wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych przed igrzyskami w 2020 roku.

W ub. miesiącu rząd japoński opracował program na lata 2017–2022, który ma zmniejszyć ilość zachorowań na raka. Jednym z założeń jest zmniejszenie liczby palaczy o 4%. W b.r. japoński rząd opublikował wyniki badań, z których wynika, że pierwszy raz w historii liczba palaczy spadła poniżej 20%.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here