Zakaz picia alkoholu dla amerykańskich żołnierzy na Okinawie

1994

Po tragicznym wypadku w Naha w prefekturze Okinawa wprowadzono obostrzenia dotyczące podróżowania oraz zakaz spożywania alkoholu dla żołnierzy stacjonujących w mieszczących się tam bazach wojskowych.

Wypadek, który jest bezpośrednią przyczyną obostrzeń, wydarzył się 19 listopada b.r.. Będący pod wpływem alkoholu 21-letni żołnierz Nicholas James-McLean przejechał na czerwonym świetle i uderzył wojskową ciężarówką w samochód 61-letniego Hidemasy Taira, który nie przeżył kolizji. Sprawca sam zgłosił się do lokalnej policji.

„Chciałbym wyrazić mój głęboki żal i najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół okinanwskiego mężczyzny, który zginął w wyniku tego wypadku” – przekazał mediom generał Lawrence Nicholson, głównodowodzący wojsk stacjonujących w Japonii.

Zarząd stacjonujących wojsk wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie w poniedziałek: „Zostaną wprowadzone nowe zakazy po wypadku, który zdarzył się w Naha w niedzielę rano (…). Alkohol mógł być powodem kolizji”.

Ponadto wszyscy amerykańscy żołnierze, którzy stacjonują poza Okinawą, mają zakaz zakupu oraz spożywania alkoholu aż do odwołania.

Wypadek może spowodować zwiększenie niezadowolenia ludności lokalnej z obecności ok. 25 000 amerykańskich żołnierzy na Okinawie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w maju b.r., 54% mieszkańców wyspy czuje się pokrzywdzonych i dyskryminowanych z powodu bliskości baz wojskowych.

W maju ub.r. przedstawiciele zarządu stacjonujących wojsk wprowadzili zakaz spożywania alkoholu poza bazą po tym, jak jej cywilny pracownik został zaaresztowany za morderstwo Japonki w Urumie.

Gubernator Okinawy, Takeshi Onaga, wręczył generałowi Nicholsonowi list protestacyjny w poniedziałek po południu.

„Za każdym razem, kiedy taki wypadek ma miejsce, przedstawiciele lokalnych władz postulowali wprowadzenie środków zapobiegawczych, ostrzejszej dyscypliny i przeprowadzenia programów edukacyjnych. Pomimo naszych częstych próśb zdarzył się kolejny wypadek, który kosztował cenne ludzkie życie” – napisał w liście.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here