Rocznica samobójstwa pisarza Mishimy Yukio

2431
25 listopada 1970 roku uznany eseista, poeta i prozaik uważany za jednego z najwybitniejszych japońskich pisarzy XX wieku, Mishima Yukio, popełnił rytualne samobójstwo. Postulował przywrócenie statusu cesarskiego i odrzucenie pacyfistycznej konstytucji.

Japońscy nacjonaliści wspominają w tym roku 47 rocznicę tzw. Incydentu Mishimy. Uznany pisarz popełnił seppuku po nieudanej próbie przeprowadzenia przewrotu w wojskowej komendzie głównej.

Na wzór samurajskiej tradycji Mishima rozciął sobie brzuch i kazał towarzyszowi odciąć głowę, ale oboje nie byli w stanie wykonać czystego cięcia, dlatego pisarz cierpiał przed śmiercią. W tamtym czasie media nazwały ten akt „bezcelowym” i „w najlepszym razie artystycznym przedstawieniem gwiazdora, a w najgorszym – bezsensownym gestem ekstremisty”.
Dzisiaj media określają jego samobójstwo jako ważny kamień milowy w japońskiej debacie politycznej. Powody, dla których pisarz popełnił seppuku, powracają do przestrzeni medialnej.
„Prawicowi politycy odcinali się od Mishimy po jego samobójstwie, tłumacząc, że to był akt szaleństwa, ale w pewnym nacjonalistycznych kręgach jest czczony jako bóstwo” – zaznacza Henry Scott-Stokes, autor biografii pisarza.
Mishima nie zgadzał się z upadkiem obyczajów i postulował przywrócenie boskości cesarskiej. Uważał, że zachodnie wartości wyrażone m.in. w konstytucji z 1947 roku, osłabiają japońskiego ducha.
W ostatnich latach przed śmiercią uformował osobiste oddziały i zyskał poparcie starszych polityków partii Liberalno-Demokratycznej. W dniu samobójstwa Mishika Yukio odwiedził kwaterę główną Japońskich Sił Samoobrony w Tokio wraz z 4 towarzyszącymi mu kadetami z jego prywatnych oddziałów. Zagrozili generałowi śmiercią i kazali zebrać cały personel w jedno miejsce. Później Mishima wyszedł na balkon i wygłosił przemówienie do ok. 1000 osób zebranych na dziedzińcu budynku. Nawoływał do reformy konstytucji i przywrócenia statusu cesarskiego. Bardzo szybko został zagłuszony przez protesty słuchających.

Skutki Incidentu Mishimy

Z notatek pisarza wynika, iż spodziewał się fiaska, ale miał nadzieję, że seppuku zaszokuje Japończyków i stanie się powodem przemian. Dziś, chociaż jego prace nie są popularne wśród młodych czytelników, wielu polityków podejmuje jego postulaty.

W 2000 roku, w 30 rocznicę wydarzeń, premier Japonii Yoshiro Mori wywołał medialną burzę, nazywając Japonię „krajem bóstw wokół cesarza”. Na Zachodzie dyskutuje się o próbach zwiększenia japońskiej obronności poprzez reinterpretację konstytucji. W kwietniu b.r. premier Shinzo Abe przesłał ofiarę do kontrowersyjnej świątyni Yasukuni, a jego najbliżsi współpracownicy odwiedzili ją osobiście. Yasukuni jest poświęcona tym, którzy zginęli w wojnach za Japonię, w tym zbrodniarzom z okresu II wojny światowej.

Mishima długo postulował reformy konstytucyjne. Był założycielem grupy Japońskiej Konstytucji. Napisał wiele artykułów i esejów, w których rozważał samurajskie ideały i symbole. W 1961 roku napisał krótkie opowiadanie Patriotyzm i później nakręcił film na jego podstawie. Akcja filmu kończy się sceną jego samobójstwa.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here