Kina wracają do Arabii Saudyjskiej

2483

Minister kultury i informacji Arabii Saudyjskiej ogłosił, że w kraju znów będą dozwolone kina. Pierwsze miejsca projekcji na dużym ekranie pojawią się prawdopodobnie w marcu 2018 roku.

Zmiana prawa umożliwiła proces rozpoczęcia licencjonowania nowych kin: „Jako regulator tej branży Generalna Komisja ds. Mediów Audiowizualnych rozpoczęła proces licencjonowania kin w królestwie. Oczekujemy, że pierwsze kina zostaną otwarte w marcu 2018 roku”

Kina w Arabii Saudyjskiej zostaną otwarte po raz pierwszy od ponad 35 lat. Zostały zamknięte w latach 80 w związku z radykalnym konserwatyzmem salafickiego odłamu islamu, obowiązującego w królestwie.

Nie wiadomo jeszcze jak będą funkcjonowały kina, czy będzie w nich obowiązywała segregacja płciowa, ani jakie filmy będą dozwolone. Wiadomo jednak, że wyświetlane treści będą poddane cenzurze, co odczytywane jest jako koncesja na rzecz środowisk konserwatywnych w kraju.

Liberalizacja?

To już kolejna zmiana w organizacji życia społecznego i kulturalnego w Arabii Saudyjskiej w ostatnim czasie. W październiku zniesiono tam zakaz oglądania przez kobiety zawodów sportowych. Wejdzie on w życie w styczniu 2018 roku. Płeć piękna będzie mogła kibicować zawodnikom i drużynom w trzech wyznaczonych do tego obiektach. Od września z kolei król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud pozwolił Saudyjkom na prowadzenie samochodu. Do tej pory bowiem był to przywilej wyłącznie mężczyzn. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie w którym kobiety nie mogły siadać za kierownicą.

Pomimo liberalizacji Arabia Saudyjska nadal pozostaje krajem, w którym kobiety obowiązuje wiele ograniczeń. Nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Nie mają także prawa podróżować same. Ponadto kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna (ojca, męża, brata, syna), aby uzyskać paszport, rozpocząć studia, wyjechać za granicę czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, „chyba że zaistnieje prawna podstawa” w prawie muzułmańskim.

Arabia Saudyjska w której obowiązuje salaficka wykładnia prawa islamskiego jest jednym z najbardziej nietolerancyjnych religijnie państw na świecie. W państwie tym nie tylko prawa kobiet są ograniczone. Prawo państwowe zabrania praktykowania chrześcijaństwa i innych religii. W kraju nie ma ani jednego kościoła, pomimo znacznej ilości chrześcijan pracujących w monarchii m. in. z Filipin. Represjom poddawani są także liczni Saudyjczycy wyznający islam szyicki, którzy przez wahabitów uważani są za heretyków. Apostazja lub porzucenie religii są karane śmiercią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here