Pomimo malejącej populacji, Japonia nie zamierza złagodzić polityki migracyjnej

1875

Premier Shinzō Abe zapowiedział, że jego rząd nie planuje w najbliższym czasie zmieniać obecnych zasad polityki migracyjnej, naprzeciw niepokojącym danym dotyczącym wciąż zmniejszającej się japońskiej populacji.

Jak podaje The Independent podczas ostatniego z posiedzeń japońskiego Parlamentu premier oświadczył, iż istnieje uzasadnienie co do przyjmowania zagranicznych pracowników tam, gdzie są oni potrzebni, w celu utrzymania japońskiej gospodarki oraz infrastruktury na odpowiednim poziomie.

Mimo to, wciąż pozostaje przeciwny wszelkim działaniom na rzecz zreformowania obecnego prawa migracyjnego. Bieżąco właśnie ten sprzeciw i niechęć wobec zmian jest przyczyną krytyki jego polityki ze strony wielu Japończyków. Według aktualnych danych, stosunek liczby imigrantów do społeczeństwa etnicznie japońskiego wynosi jedynie 2% ( w Wielkiej Brytanii jest to aż 20%).

Japonia zmaga się z wieloma problemami dotyczącymi polityki społecznej. Przede wszystkim jest to starzejące się społeczeństwo, obecnie 1 na 5 Japończyków ma więcej niż 65 lat. Co gorsza, współczynnik urodzeń jest wyjątkowo niski i wynosi ok. 1,4 na jedną kobietę.

Od lat 90. XX wieku siła robocza w Japonii zmniejszała się o około 2 miliony rocznie, by dojść do 65 milionów (cała populacja wynosi ok. 127 milionów). Co więcej, rząd ostrzega, iż w 2050 roku liczba robotników zdolnych do pracy może spaść nawet do 40 milionów.

Z powodu tych pesymistycznych przewidywań odnoście kurczącej się siły roboczej, japoński rząd wprowadził tzw. system punktowy. Został on wprowadzony w życie pięć lat temu i zakładał zapewnienie pracy w Japonii tylko wykwalifikowanym specjalistom w ściśle sprecyzowanych dziedzinach. Japoński rząd mile widział ludzi-pracowników zaangażowanych w badania naukowe, zajmujących się zarządzaniem oraz naukami ścisłymi. Po przybyciu mieliby oni otrzymać dostęp do japońskiego rynku pracy.

Inne cechy pożądane przez japoński rząd to młodość, wysokie dochody w kraju ojczystym oraz umiejętność posługiwania się językiem japońskim. Jeśli jednak chodzi o uchodźców, nie są oni w Japonii zbyt mile widziani.

W pierwszej połowie 2017 roku przyjęto jedynie 3 wnioski o azyl. Z tego powodu, Agencja ONZ ds. Uchodźców wezwała Japonię – jako jeden z najbogatszych krajów świata – do przyjęcia większej liczby osób ubiegających się o azyl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here