Toshiba przedstawia plan wyjścia z problemów

2122
Toshiba przedstawia plan
Siedziba Toshiby w Tokio/ cc wikimedia commons

Koncern Toshiba przedstawił plan ratunkowy. Planuje sprzedać akcje warte ponad 5 miliardów dolarów. Z uwagi na długotrwałą stratę grozi mu usunięcie z listy tokijskiej giełdy.

Głównym problemem Toshiby jest należąca do niej firma Westinghouse, zajmująca się budową reaktorów jądrowych, która złożyła w marcu 2017 wniosek o bankructwo. Firma musiała zmagać się z wielomiliardowym przekroczeniem kosztów czterech reaktorów budowanych w Georgii oraz Południowej Karolinie. Dodatkowym problemem był spadek zainteresowania rynku nowymi reaktorami.

Westingouse przechodzi obecnie proces restrukturyzacji zgodnie z tak zwanym „Chapter 11” amerykańskiego prawa upadłościowego. Zapewnia to ochronę przed wierzycielami podczas restrukturyzacji. Proces ten przeciągnie się co najmniej do 2018 roku. Przykładami firm, które w ostatnich latach z powodzeniem przeszły podobny proces to m.in. Chrysler czy General Motors.

Problemy Toshiby ciągną się od 2015 roku, kiedy wyszło na jaw, że firma ta prowadziła kreatywną księgowość i podawała zbyt optymistyczne wyniki finansowe przez siedem wcześniejszych lat. Podane z opóźnieniem w sierpniu wyniki za ostatni rok fiskalny wykazały prawie 9 miliardów dolarów straty. Toshiba jest zagrożona usunięciem z tokijskiej giełdy, ponieważ zasady tej giełdy mówią, że skreśla się firmę wykazującą dwa lata pod rząd spadek wartości.

Plany na przyszłość

Przedstawiony ostatnio plan sprzedaży akcji wartych 5,4 miliarda dolarów 60 funduszom inwestycyjnym ma pozwolić domknąć budżet i uniknąć scenariusza z usunięciem z giełdy. Zakłada on też sprzedaż udziałów w Westinghouse. Giełda zareagowała na plan sprzedaży dodatkowych udziałów spadkiem ceny akcji Toshiby o 5%.

Koncern musi do marca 2018 uzyskać 6,7 miliarda dolarów. Krokami, które mają to umożliwić są oprócz emisji akcji, także odpisanie straty od podatku czy też sprzedaż działu pamięci. We wrześniu 2017 dział ten został sprzedany za 18 miliardów dolarów konsorcjum firm w skład których wchodzą amerykański fundusz inwestycyjny Bain Capital czy Apple. Apple zapłaciło znaczą część sumy gdyż Toshiba jest jednym z ich głównych dostawców części.

Sprawa sprzedaży, mimo podpisanej umowy, może się jednak przeciągnąć aż do 2019 roku z powodu uwag, jakie zgłasza konkurencyjna firma, amerykański producent dysków twardych Western Digital. Firma ta w ostatnich latach dokonywała znacznej ekspansji rynkowej, między innymi kupując producenta pamięci, firmę SanDisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here