Pisarz Kazuo Ishiguro oficjalnie przyjął nagrodę Nobla

840

W ostatnią niedzielę japoński pisarz, Kazuo Ishiguro, otrzymał literacką nagrodę Nobla.

Jest trzecim Japończykiem, który takową otrzymał. Choć wychowywał się od 5. roku życia w Wielkiej Brytanii wspomniał o swoim głębokim przywiązaniu do ojczyzny. Jego sentyment przejawia się poprzez to, że akcja jego dwóch pierwszych powieści przebiega w Japonii.

Autor został określony przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk jako twórca, który „w swoich powieściach nacechowanych silną emocjonalnością odkrywa otchłań istniejącą pod naszym pozornym poczuciem współistnienia ze światem”.

Kazuo Ishiguro w swojej przemowie udzielonej po oficjalnym przyjęciu nagrody Nobla wspomniał o tym kiedy pierwszy raz usłyszał o niej od swojej matki w wieku 5 lat. Dowiedział się wtedy, że nagroda Nobla powstała aby promować pokój i harmonię. Rozmowa pomiędzy nim a matką miała odbyć się 14 lat po tym jak na jego rodzinne miasto, Nagasaki, została zrzucona bomba atomowa.

Autor wspomniał również o tym, że uczucie dumy, które czujemy gdy ktoś z naszych rodaków otrzymuje nagrodę Nobla jest zupełnie inne od tego gdy sportowcy wygrywają medal olimpijski.

Uczucia związane z tym pierwszym osiągnięciem, zdaniem Kazuo Ishiguro, są związane z radością wynikającą ze świadomości, że jeden spośród nas przyczynił się do naszego wspólnego, ludzkiego wysiłku. Ta duma jest czymś podnioślejszym, jednoczącym ludzi.
Do przemyśleń o których wspomniał w trakcie przemowy udzielonej w czasie uroczystości, na temat tragedii, związanych ze spuszczeniem bomb atomowych na japońskie miasta, nawiązuje w pierwszej swojej powieści „Pejzaż w kolorze sepii”. Bohaterka utworu, pochodząca z Nagasaki, snuje refleksję nad swoim życiem oraz skutkami bombardowań. Ishiguro we wszystkich swoich powieściach porusza trudne tematy społeczne. Jego mroczne utwory zwracają uwagę na ciemne strony naszego życia oraz to jak często nie możemy pogodzić się ze swoją przeszłością.

Kończąc swoją przemowę tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla podkreślił ogromną rolę literatury w dzisiejszym świecie, nękanym przez coraz większe podziały.

Jego zdaniem ma ona moc pozwalającą zniszczyć wszystko to co nas dzieli w dzisiejszym świecie.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here