Koreańscy fotoreporterzy pobici przez chińskich ochroniarzy

399

W czwartek, 14 grudnia, chińscy ochroniarze pobili koreańskich fotoreporterów dokumentujących pobyt prezydenta Moon Jae-ina w czasie jego wizyty w Chińskiej Republice Ludowej.

Zgodnie z doniesieniami świadków do zdarzenia doszło około godziny 11 gdy prezydent Moon zwiedzał stoiska koreańskich firm na targach współpracy handlowej i ekonomicznej w Chińskim Centrum Konferencyjnym w Pekinie.
Koreańscy reporterzy chcieli podążyć za prezydentem, ale chińscy ochroniarze nie pozwolili im przejść do kolejnej hali. Kiedy zaczęli się przepychać i tłumaczyć, że muszą podążać za koreańskim politykiem jeden z ochroniarzy przewrócił fotoreportera Korea Times a innemu został odebrany aparat. Po tym krótkim wydarzeniu reporterzy zostali przepuszczeni dalej, jednak po chwili ponownie zostali otoczeni przez ochroniarzy, którzy nie pozwalali im się przemieścić nawet po pokazaniu przepustek.

Fotoreporter Lee Chung-woo z Maeil Business News zaprotestował, wtedy chińscy ochroniarze otoczyli go i pobili nie zważając na pracowników Błękitnego Domu, którzy próbowali ich powstrzymać.

Wszyscy poszkodowani zostali przetransportowani do Diaoyutai, domu dla oficjalnych gości w którym przebywa Moon Jae-in w czasie swojej wizyty w Pekinie. Lee Chung-woo został ostatecznie przewieziony do szpitala ze względu na rozległość obrażeń, aby przeprowadzić dokładniejsze badania.

Przedstawiciel Błękitnego Domu informuje, że wstępne śledztwo sugeruje, iż ochroniarze byli zatrudnieni przez koreańskich organizatorów ale dowodzić nimi miała chińska policja.

Korea Południowa domaga się do chińskiego rządu podjęcia odpowiednich środków potrzebnych do zbadania całej sprawy oraz oficjalnych przeprosin.

Również, przedstawiciele Stowarzyszenia Zagranicznych Korespondentów w Chinach (FCCC) wyrazili swoje zaniepokojenie zaszłymi wydarzeniami.

„Przemoc wobec dziennikarzy jest całkowicie niedopuszczalna a nasze Stowarzyszenie wzywa chiński rząd do wszczęcia dochodzenia w tej sprawie oraz oficjalnego wypowiedzenia się na jej temat.” dodaje organizacja.

Błękitny Dom złożył oficjalny protest oraz zażądał formalnych przeprosin ze strony Pekinu.

W październiku Xi Jin-ping wiele Zachodnich wydawnictw zostało pozbawionych przyzwolenia na wysłuchanie jego oficjalnej przemowy ze względu na pojawianie się negatywnych wypowiedzi na temat Chin. Chińska Republika Ludowa znajduje się na 176 miejscu w światowym rankingu Wolności Prasy przeprowadzonym przez organizację Reporterzy bez Granic.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here