Współpraca UE i Chin – park przemysłowy w Shenzhen

3265

Jak donosi China Daily, podczas 2017 China-EU Blue Industry Cooperation Forum, które odbyło się w dniach od 8 do 10 grudnia, Unia Europejska (UE) oraz Chiny zgodziły się na rozszerzenie współpracy w sferze gospodarki morskiej. Finalnym produktem ich porozumienia ma być park przemysłowy w Shenzhen, w prowincji Guangdong.

2017 China-EU Blue Industry Cooperation Forum

Podczas Forum strona europejska była reprezentowana przez przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Komisji Europejskiej. Ich partnerem byli urzędnicy prowincji Guangdong oraz chińska państwowa agencja, która reguluje obszary wodne (ang. State Oceanic Administration).

Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie pomiędzy Unią a Państwem Środka. Na wydarzeniu zebrało się blisko 300 reprezentantów Chin, w tym urzędnicy jak i eksperci czy przedstawiciele świata biznesu. Reprezentacja Unii Europejskiej liczyła ponad 60 osób.

Samo wydarzenie jak i plan budowy parku jest pokłosiem 19 Szczytu Unia Europejska-Chiny, który odbył się w czerwcu tego roku.

Park przemysłowy w Shenzhen

Koncepcja parku przemysłowego, skupiającego się na gospodarce wodnej, jest inicjatywą władz lokalnych miasta Shenzhen. Celem tworzonego parku przemysłowego ma być usprawnienie międzynarodowej współpracy w przemyśle morskim oraz wsparcie badań naukowych i technologicznych, które mogą pomóc w wydobyciu i poszerzeniu wiedzy o  zasobach morskich.

Park przemysłowy w Shenzhen ma zostać wybudowany w dzielnicy Baoan. Według  Instytutu Urbanistyki i Wzornictwa miasta Shenzhen (ang. Shenzhen Urban Planning and Design Institute) budowa tego obiektu ma zakończyć się w 2020 r., a w 2025 ma on być w pełni operacyjny.

W parku, dzięki europejskim partnerom, rozwijane mają być technologie o wysokim stopniu innowacyjności. Planowane są projekty, które poświęcone będą choćby budowie: głębinowych jednostek podwodnych, robotów działających na dnie morskim czy sprzętu do wydobycia minerałów znajdujących się pod wodą. Strona chińska i europejska będzie również dzielić się swoim know-how w kwestii morskich technologii energetycznych czy ochrony środowiska morskiego.

Dyrektor chińskiej agencji regulującej obszary wodne, Wang Hong, podczas Forum przypomniał, że Chiny i UE podejmują wspólne inicjatywy w dziedzinie: zarządzania, rozwoju nauki i technologii, ochrony środowiska oraz przeciwdziałania i złagodzenia skutków katastrof w sektorze morskim. A co więcej dodał, iż w jego opinii strony te poczyniły duży postęp na tych polach współpracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here