Zawarto porozumienie dotyczące wolnego handlu między UE i Japonią

2248

W piątek 8 grudnia zakończono negocjacje dotyczące utworzenia w 2019 roku strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Japonią. Eksperci przewidują, że to porozumienie dotyczące wolnego handlu i zniesienie ceł pozwoli unijnym firmom na zaoszczędzenie ponad 1 miliarda euro każdego roku.

Tokio i Bruksela rozpoczęły rozmowy na ten temat już w 2013 roku, a większość kwestii uzgodniono w trakcie szczytu UE – Japonia, który odbył się 6 lipca 2017 roku. W ciągu kolejnych pięciu miesięcy negocjatorzy starali się wypracować odpowiednie rozwiązania dla takich rzeczy jak stabilizacja stawek dotyczących usług, współpraca odpowiedzialnych urzędów oraz środki ochrony lokalnych produktów. Sfinalizowanie tych rozmów nastąpiło 8 grudnia, a powołane w ten sposób porozumienie dotyczące wolnego handlu, nazwane Porozumienie o Partnerstwie Gospodarczym (Economic Partnership Agreement, EPA), doprowadzi do powstania największej na świecie strefy wolnego handlu.

Dzięki EPA zniesione lub obniżone zostanie ok. 90% ceł pomiędzy UE a Japonią. Ponadto wiele barier administracyjnych, które do tej pory blokowały sprzedaż wielu europejskich towarów w Kraju Kwitnącej Wiśni, zostanie anulowanych. Według prognoz Komisji Europejskiej pozwoli to firmom na zaoszczędzenie ok. 1 miliarda euro, a unijny eksport zwiększy się o ¼.

Potencjalne korzyści

Porozumienie dotyczące wolnego handlu okaże się najkorzystniejsze dla europejskich producentów żywności. Japonia zniesie lub obniży cła na 85% artykułów spożywczych, m.in. na żółte sery, wina, mięso wieprzowe i wołowe. Co więcej, Tokio zobowiązało się do ochrony lokalnych produktów żywnościowych, takich jak oscypek czy parmezan. W zamian UE zobligowało się zapewnić taką samą ochronę japońskich przysmaków. Dodatkowo unijne firmy będą mogły brać udział w japońskich przetargach publicznych i kolejowych. W zamian UE obniży cła na samochody i części do nich sprowadzane z Japonii.

W przyszłym roku EPA zostanie przetłumaczone na 23 języki urzędowe UE oraz japoński. Następnie porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez państwa członkowskie. Komisji Europejskie zależy na tym, aby wszystkie formalności zakończyć przed końcem obecnej kadencji. Jednak do tego czasu trzeba będzie uzgodnić jeszcze jedną sporną kwestię, dotyczącą ochrony inwestorów. Tokio nie chce zaakceptować systemu wypracowanego w Unii, który przewiduje rozstrzyganie sporów z przedsiębiorcami przez specjalnie powołane sądy ds. inwestycji.

Jasna odpowiedź

Na sukces rozmów między UE i Japonią wpływ miała również decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z negocjowaną umową o wolnym handlu z Brukselą (TTIP) oraz ustaloną już wcześniej umową transpacyficzną (TPP). Eksperci uważają, że EPA jest formą sprzeciwu obu stron wobec gospodarczego protekcjonizmu prezydenta Trumpa.

Na zawarcie EPA wpływ miało również osłabienie rolniczego lobby w Japonii, które do tej pory walczyło o utrzymanie wysokich ceł na importowane produkty rolne. Japońscy negocjatorzy dalej skupiają większość swoich wysiłków na ochronie interesów rolników. Jednak wraz z szybko starzejącą i malejącą populacją mieszkańców wsi, ustępstwa w kwestii rolnictwa nie wpłyną już w tak fatalny sposób na odbiór polityki rządu Abe.

Po podsumowaniu roczna produkcja gospodarcza UE i Japonii wynosi ok. 20 bilionów dolarów. Natomiast stworzona przez nich strefa ekonomiczna będzie równa mniej więcej tej powołanej przez NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu). Warto wspomnieć, że przyszłość NAFTA również stoi pod znakiem zapytania z powodu intensywnych renegocjacji.             

(wt)

PODZIEL SIĘ
mm
Fascynatka japońskiej popkultury, w szczególności gier komputerowych oraz kinematografii. Interesuje się również muzycznym nurtem visual kei. Nie obce są jej problemy społeczne Kraju Kwitnącej Wiśni, którymi zajmuje się w swojej pracy naukowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here