Wybrano 20 symboli Japonii XX wieku

482

Wśród wybranych elementów, określonych jako 20 symboli Japonii, znalazły się m.in. Shinkansen, biel ścian w tradycyjnych warzelniach sake oraz ukształtowanie terenu w północno-zachodniej części Kiusiu, dzięki którym powstała uznana ceramika z Arita.

Lista 20 symboli Japonii została ogłoszona 8 grudnia b.r. przez Japoński Komitet Narodowy ICOMOS. Symbole dotyczą wielu różnych dziedzin kulturowego i technologicznego rozwoju. Wymieniono np. most Seto Ohashi, który łączy wyspy Honsiu i Sikoku, oraz system przeciwerozyjny w Górach Tateyama.

Celem autorów było podkreślenie znaczenia tych elementów, które mogłyby zostać pominięte lub zlekceważone przy badaniu japońskiego dziedzictwa narodowego.

Autorzy chcieli się także odnieść do zarzutu, że Japonia rejestruje na Listę Światowego Dziedzictwa głównie budynki. Kryterium wyboru symboli było to, czy pojawiły się po raz pierwszy w XX wieku.

„To nie znaczy, że wszystkie elementy na liście będą rejestrowane na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego, ale mają taki potencjał w przyszłości” – przekazał mediom profesor Yoshiyuki Yamana z Tokijskiego Uniwersytetu Nauk.

Japoński Komitet ICOMOS jest związany z pracą Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jak przekazano mediom, podobne prace i projekty są teraz przeprowadzane w 30 innych krajach.

W sierpniu b.r. na listę UNESCO zarejestrowano świętą japońską wyspę Okinoshima. Wśród innych najbardziej znanych japońskich skarbów dziedzictwa kulturowego znajdują się m.in. kompleks świątynny Nikko, Pomnik Pokoju w Hiroshimie oraz zamek Himeji.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here