Japońskie zimowe iluminacje – piękno mrozu oddane światłem

1774

Gdy zbliża się okres świąteczny miasta porzucają swoją codzienną szarość, by przyozdobić się w migające bombki zawieszone na latarniach, ogromne choinki i podświetlane aniołki. Jednak te, wydawać by się mogło, zwykłe ozdoby  zostały doprowadzone przez Japończyków do bajecznej perfekcji. Japońskie zimowe iluminacje są jednymi z największych pokazów świątecznych światełek. Poniżej przedstawiono opisy kilku z organizowanych obecnie festiwali.

White Illumination, Sapporo, prefektura Hokkaido

Obecnie już 37 Sapporo White Illumination po raz pierwszy zostało zorganizowane jako sposób na spędzenie czasu w trakcie mrozów i podziwianie uroków zimy. To, co parę lat temu było jedynie instalacją z 1 048 lampek, dziś jest wielkim spektaklem światła, na którego sukces pracuje ponad 780 000 żarówek. Na szczególną uwagę zasługuje Munich Christmas Village.

Japońskie zimowe iluminacje w Sapporo można odwiedzać od 24 listopada do 14 marca 2018 roku w godzinach 16:30–22:00.     

Japońskie zimowe iluminacje
White Illumination w Sapporo/źródło: cc wikimedia commons

Sendai Pageant of Starlight, Sendai, prefektura Miyagi

Wraz z nadejściem grudnia centrum Sendai zmienia się w tunel wypełniony tysiącem lampek, zawieszonych na 160 drzewach rosnących wzdłuż ulic Jozen Doori i Aoba Doori. Ponadto 23 grudnia odbywa się parada św. Mikołajów i ich reniferów. Uczestnicy maszerują pod 600 000 kolorowych światełek. Inne atrakcje tego festiwalu to lodowisko, ogromna świąteczna choinka oraz tunel lampek w parku Kotodai.

Japońskie zimowe iluminacje w Sendai można odwiedzać od 8 do 31 grudnia w godzinach 17:30–22:00/23:00/24:00.

Japońskie zimowe iluminacje
Sendai Pageant of Starlight w Sendai/źródło: cc wikimedia commons

Flower Fantasy, Ashikaga, prefektura Tochigi

Niezwykły park kwiatów w Ashikadze znany jest ze swoich cudownych kwiatów glicynii, jednak w trakcie zimy zostają one zastąpione różnokolorowymi światełkami. W tym szczególnym czasie miejsce roślin zajmują przeróżne instalacje złożone z 4 milionów żarówek. Ponadto część dekoracji zsynchronizowana jest z puszczaną w tle muzyką.

Japońskie zimowe iluminacje w Ashikadze można odwiedzać od końca listopada do końca grudnia w godzinach 16:00–21:00.

Japońskie zimowe iluminacje
Flower Fantasy w Ashikaga/ źródło: cc flickr

Tokyo German Village Winter Illumination, prefektura Chiba

W tej niemieckiej wiosce, której powierzchnia jest 20 razy większa od słynnego Tokyo Dome, przez cały rok można cieszyć się potrawami i napojami typowymi dla kuchni naszego zachodniego sąsiada. Jednak, gdy przychodzi zima, to miejsce rozkwita w pełni. Wówczas wszystko, co znajduje się na tym terenie, zostaje przyozdobione w 3 miliony mieniących się światełek. Udekorowane jest nawet jedzenie!

Japońskie zimowe iluminacje w niemieckiej wiosce można odwiedzać od 1 listopada do 8 kwietnia 2018 w godzinach 16:00–20:00.

Japońskie zimowe iluminacje
Tokyo German Village Winter Illumination/źródło: cc flickr

Sagami Lake Resort Pleasure Forest, Wakayanagi, Prefektura Kanagawa

Fantastyczne instalacje świetlne zawieszone są m.in. w parku rozrywki, miejscu do biwaku, wokół obiektów do barbecue oraz w resorcie przy jeziorze Sagami. Zimowe dekoracje można znaleźć łącznie w 21 różnych lokacjach. Każda z nich ma inny motyw przewodni. W parku rozrywki można nawet przejechać się podświetlaną kolejką. Oczywiście całości festiwalu towarzyszą stoiska z przekąskami i gorącymi napojami.

Japońskie zimowe iluminacje w Wakayanagi można odwiedzać od 3 listopada do 8 kwietnia 2018 roku w godzinach 16:00–21:30.

Japońskie zimowe iluminacje
Sagami Lake Resort Pleasure Forest w Wakayanagi/źródło: cc flickr

Nabana no Sato Winter Illumination, Kuwana, prefektura Mie

Mówi się, że obrazy są warte więcej niż tysiąc słów, a w tym przypadku ok. 8 milionów LED-owych lampek rozwieszonych w parku Nabana no Sato prefektury Mie. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych japońskich iluminacji. Każdego roku temat przewodni jest zmieniany, np. w 2016 roku było to “Piękno Matki Natury”. Jednak żadne zimowe iluminacje nie byłyby kompletne bez tunelu światełek, a w Nabana no Sato znajduje się jedna z największych tego typu atrakcji o długości 200 metrów. Do oświetlenia tej dekoracji użyto ok. 1,2 milionów żarówek.

Japońskie zimowe iluminacje w Kuwana można odwiedzać od 14 października do 6 maja 2018 roku w godzinach 9:00–21:00.

Japońskie zimowe iluminacje
Nabana no Sato Winter Illumination w prefekturze Mie/źródło: cc wikimedia commons

Kyoto Lumiere, Kioto, prefektura Kioto

Są to największe iluminacje w Kansai oraz pierwsze miejsce, gdzie urządzono pierwszy pokaz podwójnej zorzy polarnej, który obecnie można podziwiać aż cztery razy każdego wieczoru. Jest również wiele innych dekoracji wartych uwiecznienia na aparacie, m.in. przepięknie przyozdobione łuki, wielkie podświetlane japońskie parasole i mieniący się na niebiesko “Podniebny Las”. Na niektóre okazje organizowane są również pokazy fajerwerków.

Japońskie zimowe iluminacje w Kioto można odwiedzać od 28 października do 8 stycznia 2018 roku w godzinach 17:00–22:00.

Festival of Lights, Osaka, prefektura Osaka

Japońskie zimowe iluminacje w Osace to właściwie dwa różne wydarzenia – Midosuji Illumination oraz Osaka Hikari-Renaissance.

Midosuji Illumination rozciąga się niemal na całą długość 3-kilometrowej ulicy Midosuji, co sprawia, że jest to jedna z najdłuższych podświetlanych ulic na świecie. Przyozdobione są nie tylko drzewa, ale również sklepy i zabytki, co sprawia, że jest to idealne miejsce na przyjemny, wieczorny spacer. Głównym punktem Osaka Hikari-Renaissance jest dekoracja miejskiego ratusza, który na ten czas zmienia się w scenę dla pokazów świateł i muzyki oraz projekcji obrazów 3D.  

Japońskie zimowe iluminacje w Osace można odwiedzać od 12 listopada do 31 grudnia w godzinach 17:00–23:00.

Japońskie zimowe iluminacje
Osaka Hikari-Renaissance/źródło: cc wikimedia commons

Kobe Luminarie 2017, Kobe, prefektura Hyogo

Będąc jednym z najstarszych festiwali iluminacyjnych, Kobe Luminarie zostało ustanowione ku pamięci ofiar Wielkiego Trzęsienia Hanshin z 1995 roku. Obecnie imponujące święto świateł przyciąga 3-4 milionów turystów rocznie. Niestety w związku z tak dużą popularnością trzeba przepchnąć się przez spory tłum ludzi, by móc podziwiać piękne konstrukcje.

Szczególnie olśniewająca jest instalacja zaprojektowana przez włoskich i japońskich artystów, która sprawia, że przez chwilę można poczuć się jakbyśmy znowu byli w Europie. Oprócz tego ulica prowadząca na stację Motomochi zmienia się w prawdziwy raj dla pieszych. Oprócz przepięknych dekoracji wzdłuż drogi ustawione są stoiska, na których można kupić różne przekąski i gorące napoje.

Japońskie zimowe iluminacje w Kobe można odwiedzać od 8 do 17 grudnia w godzinach 17:00–21:30.  

Japońskie zimowe iluminacje
Kobe Luminarie/źródło: cc flickr

Kingdom of Lights, Nagasaki, prefektura Nagasaki

Huis Ten Bosch to park rozrywki zbudowany na wzór holenderskich wiosek. W zimie to miejsce zmienia się w Królestwo Światło, składające się z 13 milionów żarówek. Aby zwiedzić całość atrakcji potrzeba kilku godzin. Jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach widowiskiem jest niesamowity świetlny wodospad zawieszony na wysokości 66 metrów. Podczas tego festiwalu podziwiać można również wielkiego elektronicznego smoka oraz podświetlane zoo. Nawet tulipany są udekorowane światełkami. Znajdziemy tu również neonową łódkę, pływającą po wodzie w technikolorze. Dla spragnionych mocnych wrażeń w ofercie festiwalu znajduje się skok na bungee z wysokości 20 metrów.

Japońskie zimowe iluminacje w Nagasaki można odwiedzać od 3 listopada do 6 maja 2018 roku od zachodu słońca do 21:00.

(wt)

PODZIEL SIĘ
mm
Fascynatka japońskiej popkultury, w szczególności gier komputerowych oraz kinematografii. Interesuje się również muzycznym nurtem visual kei. Nie obce są jej problemy społeczne Kraju Kwitnącej Wiśni, którymi zajmuje się w swojej pracy naukowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here