Znak podsumowujący wydarzenia 2017 roku to “północ”

1485

W Kioto wybrano znak kanji, który ma podsumowywać wydarzenia w 2017 roku. Zdecydowano się na „północ” (北, kita).

Jak podaje organizacja zajmująca się promocją wydarzenia, w ten sposób wyrażono niepokoje związane z zagrożeniem atomowym i rakietowym płynące ze strony Korei Północnej.

12 grudnia buddyjski mnich Seihan Mori ze świątyni Kiyomizu zapisał kanji odręcznie za pomocą dużego pióra w miejscu corocznego ogłaszania wybranego znaku.

„To był rok, w którym ludzie poczuli się szczególnie zagrożeni przez działania Korei Północnej, takie jak wielokrotne wystrzeliwanie pocisków i test nuklearny” – przekazali organizatorzy. Znak „północ” został wskazany przez 7 104 z ponad 150 000 osób biorących udział w głosowaniu. Drugie miejsce zajęła „polityka” (政, sei/matsurigoto), która dostała ponad 3 500 głosów.

W lutym 2017 r. Pyongyang wystrzelił pocisk balistyczny w czasie trwania spotkania Donalda Trumpa z premierem Shinzō Abe. W lecie dwie północnokoreańskie rakiety przeleciały ponad wyspą Hokkaido znajdującą się na północy kraju. We wrześniu Shinzō Abe zaapelował o przedterminowe wybory, które miały określić stanowisko japońskich obywateli wobec dwóch „kryzysów o skali narodowej” – starzejącej się populacji oraz zagrożenia północnokoreańskiego. Ponadto w tym roku na japońskim wybrzeżu zarejestrowano ponad 70 północnokoreańskich łodzi-widmo. W samym tylko listopadzie – 28. Załoga wielu z nich jest znajdowana martwa.

Znaki są wybierane drogą głosowania i ogłaszane w grudniu. Pierwszy znak, oznaczający „wstrząs”, (震, shin) został wyselekcjonowany w 1995 roku.

W ub.r. wybrano znak oznaczający „złoto” (金, kin). Jak podaje „The Japan Times”, jest to odwołanie nie tylko do 12 złotych medali wygranych przez Japończyków podczas igrzysk w Rio. Specjaliści zwracają uwagę, że tym kanji określa się też kolor włosów prezydenta Trumpa.

W 2011 r. wybrano znak oznaczający „katastrofę” (災, sai), jako odwołanie do tsunami, trzęsienia ziemi oraz zniszczenia reaktora atomowego w Fukushimie, które miały miejsce w marcu tego roku. W 2008 r., po wygranej Baracka Obamy w wyborach prezydenckich, zaproponowano znak oznaczający „zmianę” (変, hen).

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here