Noworoczne życzenia cesarza Akihito

1132

Cesarz Akihito złożył noworoczne życzenia dziesiątkom tysięcy osób, które zebrały się na terenie Pałacu Cesarskiego.

„Szczęśliwego Nowego Roku” – powiedział, stojąc na balkonie – „Życzę nam wszystkim, żeby ten rok był dobry i pełen satysfakcji dla jak największej ilości osób”.

84-letni cesarz ma abdykować w marcu 2019 r. Jego następca, książę Naruhito, pokazał się na balkonie obok ojca razem ze swoją żoną, słynną księżniczką Masako.

Cesarz wyraził życzenie opuszczenia tronu w sierpniu 2016 r. podczas wygłaszania specjalnej wiadomości telewizyjnej. Jako powód podał swój zaawansowany wiek, który utrudnia mu pełnienie obowiązków. Temu oświadczeniu towarzyszyła wypowiedź cesarzowej, która wyraziła nadzieję, że abdykacja wpłynęłaby pozytywnie na stan zdrowia jej męża.

Prośba cesarza została przyjęta ze „zrozumieniem” i „sympatią” opinii publicznej.
Chociaż w historii Japonii prawie połowa ze 124 poprzedników Akihito zrezygnowała w podobnych okolicznościach, od 200 lat nie było takiego przypadku.

Nowoczesne prawo japońskie regulowane przez okupacyjną Ustawę o Domu Cesarskim z 1947 r. nie zakłada abdykacji władców. Sukcesja jest przewidywana wyłącznie po śmierci poprzedniego cesarza. Ojciec Akihito, cesarz Hirohito, który władał Japonią podczas II wojny światowej, zmarł w 1989 r.

W czerwcu 2017 r. parlament uchwalił specjalne jednorazowe prawo, które wyraża zgodę na zejście z tronu, tak, aby abdykacja władców nie stała się regułą.

Noworoczne życzenia cesarza to rzadka okazja, żeby zobaczyć władcę publicznie. W tym roku przybyło znacznie więcej osób niż zazwyczaj, najpewniej z powodu planów abdykacyjnych. Poza tym, cesarz pokazuje się publicznie z okazji swoich urodzin, w grudniu. To jedyny czas w roku, kiedy tereny Pałacu są otwarte dla zwiedzających.

Naruhito i Masako mają córkę, księżniczkę Aiko. Ze względu na brak męskiego potomka Masako została narażona na ostrą krytykę ze strony zarówno Domu Cesarskiego jak i mediów. Zdanie opinii publicznej na temat tego, jaką będzie cesarzową, jest podzielone.
Młodszy brat Naruhito ma trójkę dzieci, dwie córki i syna Hisahito, który ma przejąć tron w następnej kolejności.

Przed zejściem z tronu cesarz Akihito ma m.in. odwiedzić miejsca związane z katastrofą nuklearną i tsunami z 2011 r.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here