Wątpliwa jakość uszczelek Mitsubishi w japońskich elektrowniach

1023

Elektrownie atomowe w Takahamie i Ohi należące do Kansai Electric muszą zmierzyć się z dodatkowym problemem. Firma ogłosiła, że użyto w nich uszczelek Mitsubishi, które mogły mieć sfałszowaną specyfikację. Elektrownie przechodziły przegląd przed ponownym uruchomieniem.

Przegląd był konieczny z uwagi na użycie w tych elektrowniach części dostarczanych przez Kobe Steel. Dostawca ten latami fałszował dane techniczne swojej szerokiej gamy produktów używanych w różnorodnych branżach. Spowodowało to zakrojoną na szeroką skalę akcję kontrolną samochodów, pociągów czy samolotów. Uszczelek Mitsubishi o kwestionowanej jakości, użyto w wielu miejscach w elektrowniach. Co szczególnie niepokojące, głównym miejscem ich zastosowania były systemy bezpieczeństwa. W elektrowni w Ohi zadecydowano już o nie uruchamianiu ponownie dwóch najstarszych reaktorów i ich złomowaniu. Konstrukcje miały po 38 lat.  Dostosowanie obudowy reaktora do aktualnych norm bezpieczeństwa okazało się zbyt skomplikowane. Po awarii w Fukushimie, uruchomiono jak do tej pory 4 reaktory, a włącznie z tymi z Ohi, 14 zostało zamkniętych. Jest to kolejny skutek katastrofy z 2011 roku, która oprócz branży atomowej, miała swoje skutki także dla innych gałęzi gospodarki. Ma ona też swoje skutki dla japońskiego społeczeństwa.

Sprawa sfałszowanych danych uszczelek Mitsubishi jest kolejną dotyczącą oszustw tego koncernu. W 2016 wyszło na jaw, że dane dotyczące spalin samochodów tego producenta były niezgodne z prawdą. Straty finansowe oraz wizerunkowe Mitsubishi próbowało ratować wchodząc w sojusz z sojuszem Nissan – Renault. Skutki tych działań mogą jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów, gdyż jak się okazało w 2017 roku, Nissan również oszukiwał na kontroli jakości swoich samochodów. Koncern ten, podobnie jak Subaru, zatrudniał w fabrykach na terenie Japonii do kontroli jakości niewykwalifikowanych pracowników. Problemy dotykają nie tylko użytkowników oraz dostawców części do reaktorów. Koncern Toshiba ma obecnie poważne problemy finansowe, między innymi z powodu bankructwa jego amerykańskiego oddziału zajmującego się budową reaktorów jądrowych, firmy Westinghouse, po problemach z realizacją dwóch elektrowni. Sama Toshiba musiała opracować program ratunkowy, który ma uchronić ją przed usunięciem z listy giełdy w Tokio.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here