Nowy sposób żegnania zmarłych w Japonii

1138

W domu pogrzebowym należącym do Kankon Sosai Aichi Group, znajdującym się w mieście Ueda pojawiła się, po raz pierwszy w Japonii, usługa pozwalająca oddać należny szacunek zmarłej osobie bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Takie ułatwienie ma służyć przede wszystkim osobom starszym oraz niepełnosprawnym, które mają często bardzo duże problemy z samodzielnym przemieszczaniem się.
Pojawienie się tejże usługi na rynku jest odpowiedzią na coraz szybciej starzejące się japońskie społeczeństwo. Obecnie Japonia staje się krajem z najszybciej starzejącą się populacją. Ostatnie raporty rządowe pokazują, że ponad 27% mieszkańców Japonii ma 65 lub więcej lat.

Dyrektor Kankon Sosai Aichi Group, Masao Ogiwara, podkreśla, że usługa oferowana przez jego dom pogrzebowy ma pomóc ludziom starszym, którym samo wysiadanie z samochodu może sprawiać ogromne trudności.

Ważne jest też według niego zwrócenie uwagi na osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, dla których uczestniczenie w rytuałach pogrzebowych może być wyjątkowo uciążliwe. Dzięki temu, że każdy może oddać należny szacunek zmarłej osobie z wnętrza swojego samochodu na pogrzeby może przybyć dużo więcej ludzi, którzy w innym wypadku zostaliby w domu.
Zasada działania tejże usługi jest bardzo prosta. Gdy kierowca podjeżdża pod okienko i opuszcza szybę obsługa domu pogrzebowego podaje mu elektroniczny rejestr, do którego może się wpisać. Następnie można ofiarować pieniądze darowane najbliższym zmarłego w ramach kondolencji. Na koniec żałobnik również ze swojego samochodu może zgodnie ze zwyczajem zapalić kadzidło w intencji zmarłego. W ten sposób cała wizyta zostaje skrócona do nawet jednej minuty.

Gości żegnających zmarłego mogą oglądać osoby znajdujące się w środku przez umieszczone tam monitory.

Japonia nie jest pierwszym krajem na świecie, w którym pojawiła się usługa pozwalająca na złożenie ostatniej wizyty zmarłej osobie z wnętrza samochodu. Pierwszy raz podobna możliwość pojawiła się w Michigan w 2014 roku.
Biorąc pod uwagę tempo starzenia się społeczeństwa japońskiego, usługa udostępniona przez dom pogrzebowy z Uedy może wkrótce być bardzo popularna.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here