Korea Północna chce uczestniczyć w Igrzyskach w Pyeongchangu

1267

W poniedziałek w trakcie swojej noworocznej przemowy przywódca Korei Północnej, Kim Jong Un powiedział, że jest gotowy wysłać delegację sportowców na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które mają rozpocząć się za miesiąc w Pyeongchangu.

Był to pierwszy raz gdy Kim wspomniał o udziale w Igrzyskach mających się odbyć się w Korei Południowej. Południowokoreański rząd zaproponował rozpoczęcie rozmów na ten temat między przedstawicielami obydwu państw już w przyszłym tygodniu, 9 lutego w Panmunjeon. Minister do spraw zjednoczenia Korei, Cho Myoung Gyon powtarza, że ta oferta ma pokazać chęć i otwarcie na rozmowy z Koreą Północną w każdej chwili i miejscu.
Wyrażenie chęci wzięcia udziału w Igrzyskach przez Kim Jong Una może być początkiem poprawienia się stosunków między państwami koreańskimi po roku pełnym napięć związanych z próbami rakietowymi. Minister Cho w wywiadzie udzielonym reporterom z Seulu powiedział;

„Mamy nadzieję, że Południe i Północ będą mogły usiąść twarzą w twarz i przedyskutować uczestnictwo delegacji północnokoreańskiej w zawodach mających się odbyć w Pyeongchangu a także inne kwestie, które będą służyć poprawieniu relacji między naszymi państwami”.

Również prezydent Republiki Korei, Moon Jae In z entuzjazmem odniósł się do wypowiedzi Kim Jong Una. Odpowiedź prezydenta nadeszła już następnego dnia, wspomniał o tym, że zmotywuje ministrów do spraw zjednoczenia Korei oraz kultury, sportu i turystyki aby jak najszybciej podjęli przedsięwzięcia mające na celu odnowienie relacji między Koreami a także umożliwili Korei Północnej wzięcie udziału w olimpiadzie. Dodał jednak również;

„Poprawa relacji między Północną i Południową Koreą nie może być kontynuowana bez rozwiązania północnokoreańskiego programu nuklearnego.”

Odpowiedź z Pyeongyangu wciąż jeszcze nie nadeszła. Jeśli rząd Korei Północnej zgodzi się na negocjacje będzie to pierwszy transgraniczny dialog pomiędzy państwami po tym jak Moon Jae In przejął stanowisko prezydenta Republiki Korei. Będzie to również porozumienie na najwyższym poziomie między obydwoma Koreami od grudnia 2015 roku, gdy spotkali się wiceministrowie państw koreańskich.
Minister Cho poinformował, że rząd południowokoreański przedyskutował już kwestie związane z udziałem Korei Północnej w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich z Waszyngtonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here