Japonia i Korea Południowa zakupią F-35B?

2573

W ciągu ostatniego tygodnia pojawiła się informacja dotycząca pomysłu na modyfikację japońskich okrętów Izumo aby mogły obsługiwać myśliwce F-35B.

Zaraz po rozpoczęciu dyskusji na ten temat również z Korei Południowej napłynęły raporty sugerujące zainteresowanie południowokoreańskiej marynarki wojennej modyfikacją okrętów desantowych Dokdo, aby i one mogły obsługiwać F-35B.

Pomimo pojawienia się tych wiadomości żadne z tych dwóch państw nie zamówiło F-35B.

Istnieje wiele powodów dla których zarówno Republika Korei i Japonia mogą być zainteresowane zakupieniem myśliwców.

Korea Południowa oraz Japonia są jednymi z 13 krajów należących do programu F-35 Joint Strike Fighter, zakupienie samolotów powiększyłoby arsenał państw. Na terenie Azji Wschodniej pojawiają się nowe napięcia związane ze zbrojeniami. Wciąż zwiększana jest chińska armada pocisków balistycznych i lądowych. Pociski te mogą zostać użyte, w wypadku wybuchu ewentualnego konfliktu zbrojnego do zniszczenia baz lotniczych oraz innych stałych instalacji wojskowych. Myśliwiec F-35B jest w stanie lądować na bardzo małych transportowcach. Dzięki temu można go wysyłać z nieulepszonych obszarów i dać większe szanse w walce atakowanemu państwu.

Dlatego też na pomysł zakupienia przez Japonię F-35B negatywnie zareagował Pekin.

Relacje między krajami uległy pogorszeniu w ostatnich latach z powodu sporu o wyspy znajdujące się na Morzu Wschodniochińskim i agresywnymi działaniami chińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. W związku z tym Japońskie Morskie Siły Samoobrony podjęły refleksję dotyczącą zmian w systemie obronności i zwiększeniu jego możliwości.
F-35B może też być przydatne przy przeprowadzaniu misji mających na celu wyśledzenie tego co się dzieje w głębi Korei Północnej. Atrybut ten może też być wykorzystywany w ramach wsparcia podczas ataków na terenie wroga.

Zakupienie myśliwców F-35B mogłoby znacznie wzmocnić siły powietrzne Korei Południowej oraz zwiększyć możliwości w czasie walk odbywających się przy wybrzeżu.

Ponad to umieszczenie uniwersalnego myśliwca na mobilnej platformie na morzu mogłoby zdecydowanie utrudnić jego ewentualne zniszczenie.

Zarówno Japonia jak i Republika Korei poprzez poszerzenie swoich możliwości militarnych będą mogły zapewnić większą równowagę sił na kontynencie przeciwstawiając się Chinom, które w ostatnich latach znacznie rozbudowują swoje wojsko. Zachęcam do zapoznania się również z artykułem Łukasza Wcisło.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here