Rząd Moon Jae In’a reformuje koreański system edukacji

743

Zaczynając od marca tego roku, w koreańskich szkołach podstawowych zostanie wprowadzony zakaz nauczania języka angielskiego w ramach zajęć dodatkowych dla dzieci z pierwszych i drugich klas.

Minister edukacji planuje również zakaz prowadzenia lekcji języka angielskiego w przedszkolach.
Zmiany rządu Moon Jae Ina spotykają się z ogromną krytyką rodziców oraz środowisk nauczycielskich. Podstawowym zarzutem wobec rządu jest doprowadzenie do ogromnej fali zwolnień po wprowadzeniu podobnych regulacji. Jeśli zakazy rzeczywiście wejdą w życie, to wielu rodziców będzie zmuszonych do posyłania swoich dzieci do szkół prywatnych.

Rodzice są oburzeni tym, że rząd zmusi ich do ponoszenia dodatkowych kosztów. Wprowadzenie zmian w koreańskim systemie edukacji ma też wielu zwolenników.

Pracownicy ministerstwa usprawiedliwiają swoje działania przede wszystkim dwoma argumentami; po pierwsze z badań wynika, że nauka angielskiego u tak małych dzieci jest mało efektywna i wiąże się dla nich z ogromnym stresem. Ponad to po wprowadzeniu reformy w marcu, nauka angielskiego będzie rozpoczynała się w szkole podstawowej dopiero od trzeciej klasy, zatem lekcje w przedszkolu będą mogły mieć jedynie charakter wczesnego przygotowania do przyszłej nauki tego języka.

W Korei Południowej działa organizacja World Without Worries About Private Education, jej członkowie próbują walczyć z bardzo silnie zakorzenionym w koreańskiej opinii publicznej przesądem dotyczącym korzyści płynących z jak najwcześniej edukacji dzieci. Kim Seung Hyun, należąca do organizacji mówi; „Pewien nauczyciel, pracujący w hangwonie (prywatnej szkole) od dziesięciu lat powiedział nam, że dzieci rozpoczynające naukę angielskiego w wieku ośmiu lub dziewięciu lat, mogą opanować w pół roku materiał, którego nauczenie się zajmuje pięciolatkowi aż dwa lata.”

Pomimo tego, że rząd oraz organizacje pozarządowe starają się wpłynąć na opinię publiczną i uświadomić Koreańczyków jak negatywny wpływ może mieć na dzieci kładzenie nadmiernej presji na ich wykształcenie, reformy wciąż spotykają się z bardzo negatywną reakcją.

Wielu ekspertów obawia się, że zakaz doprowadzi jedynie do tego, że rodzice zaczną posyłać swoje dzieci do prywatnych szkół i przedszkoli.
Ostateczna decyzja dotycząca zakazu nauki języka angielskiego w przedszkolach ma być podjęta w ciągu miesiąca.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here