Zespół Moranbong z Korei Północnej wystąpi na Igrzyskach?

1913

W zeszłym tygodniu w Panmunjeon odbyły się pierwsze od niemal dwóch lat negocjacje między państwami koreańskimi.

Po ich przeprowadzeniu pojawiła się informacja, że delegacji sportowców z Korei Północnej mających uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich ma towarzyszyć też północnokoreańska orkiestra składająca się ze 140 osób. Zgodnie z doniesieniami południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap, Orkiestra w trakcie trwania Igrzysk w Pyeongchangu ma wystąpić w dwóch miastach: Seulu i Gangneung.

Kontrowersyjne artystyki

Wśród artystów należących do delegacji ma znaleźć się również żeński zespół Moranbong. Grupa została utworzona przez Kim Jong Una w 2012 roku i składa się z 10 członkiń osobiście wybranych przez przywódcę. Zespół znany jest z wykonywania utworów w stylu zachodnim, promujących propagandę północnokoreańską. W piosenkach wykonywanych przez Moranbong sławi się między innymi partię rządzącą (Mother’s birthday) oraz samego Kim Jong Una (We Call Him Father).

Prawdopodobny występ żeńskiego zespołu z Korei Północnej wzbudza pewien niepokój. Treść utworów, które miałaby wykonać grupa, może naruszyć południowokoreańskie prawo dotyczące bezpieczeństwa.

Analityk z Instytutu Sejonga w Seulu, Cheong Seong Chang, mówi: „Jeśli członkinie zespołu Moranbong, które są formalnie oficerami północnokoreańskiej armii, przybędą do Korei Południowej w swoich mundurach, mogą wzbudzić poczucie dyskomfortu wśród Koreańczyków z Południa. A jeszcze większą kontrowersję mogą wywołać, jeśli w ich piosenkach zawarta będzie jakakolwiek pochwała dla Kim Jong Una lub w trakcie występu przedstawione będzie wystrzelenie pocisku”.

W 2015 roku Moranbong miały wystąpić w Pekinie. Ich występy zostały jednak odwołane w ostatniej chwili po tym, jak chińscy urzędnicy nie wyrazili zgody na wykonanie przez nie utworów z silnie „antyamerykańskim” przesłaniem. Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchangu z całą pewnością postarają się uniknąć podobnej sytuacji.

Przedstawiciele obydwu państw koreańskich zgodzili się na kontynuowanie rozmów dotyczących uczestnictwa Korei Północnej w Igrzyskach w najbliższą środę. Wtedy też mają zostać przedyskutowane szczegóły dotyczące organizacji wizyty oraz tego, czy kraje stworzą wspólną, żeńską drużynę hokeja, która będzie je reprezentować, a także omówiona będzie kwestia wspólnego wystąpienia państw koreańskich w trakcie otwarcia Igrzysk 9 lutego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here