Trzy ofiary śmiertelne i 22 rannych w wyniku wybuchu bomby na straganie w południowej Tajlandii

1695

Bomba zainstalowana w motocyklu wybuchła w poniedziałkowy poranek na targu znajdującym się w prowincji Yala, położonej na południu Tajlandii. Zgodnie ze słowami rzecznika Internal Security Operations Command (ISOC) – Pramote Promina – w wyniku eksplozji zginęły trzy osoby, a 22 zostały ranne.

ISOC to rządowy organ bezpieczeństwa funkcjonujący w regionie.

Motocykl z bombą został umiejscowiony tuż obok straganu sprzedającego wieprzowine. Nie wiadomo, czy lokalizacja ładunku wybuchowego w tamtym miejscu miała na celu wyrządzenie szkód specyficznie wśród tajskich buddystów.

Właścicielka stoiska oraz jej klient to dwie z trzech śmiertelnych ofiar. Eksplozja zerwała blaszany dach i całkowicie zniszczyła pobliskie stragany.

Jak na razie żadna grupa nie przyznała się do poniedziałkowego ataku.

Islam to dominująca religia wśród mieszkańców Yala, a także sąsiadujących z nią prowincji Pattani oraz Narathiwat. Od roku 2004 malajscy muzułmanie prowadzą w tamtym regionie walki o uzyskanie autonomii względem Tajlandii.

Pomimo, że południowe prowincje doświadczyły od czternastu lat setek ataków – w tym wielu śmiertelnych – działania buntowników w roku 2017 są oceniane jako najmniej agresywne do tej pory.

Wojskowy rząd Tajlandii próbował wznowić zainicjowane przez poprzednią władze rozmowy z rebeliantami, jednak nie przynoszą one widocznych rezultatów.

Od roku 2004 w wyniku ataków przeprowadzanych przez muzułmańskich buntowników zginęło ponad sześć tysięcy osób.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-thailand-south-bomb/bomb-at-pork-stall-in-market-in-thailands-south-kills-three-wounds-22-idUSKBN1FB05M

 Opracował: PB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here