Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska współpracują nad wspólną kryptowalutą

1411

Ponad 13-krotny wzrost ceny Bitcoina w 2017 r. sprawił, że światowy rynek krypowalut cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród prywatnych inwestorów jak i wielkich graczy. Międzynarodowe potęgi gospodarcze dostrzegają potencjał technologii blockchain, na działaniu której opiera się Bitcoin. Pod koniec 2017 r. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały o rozpoczęciu współpracy nad nową, wspólną kryptowalutą.

Rządy i organizacje międzynarodowe postrzegają Bitcoina jako źródło zagrożenia dla systemów bankowych. Aczkolwiek technologia blockchain jest postrzegana jako nowatorski system, którego zastosowanie oszczędza czas a także redukuje koszty usług finansowych. Jej działanie opiera się na tzw. sieci peer-to-peer, która operuje bez użycia centralnych komputerów. W tym systemie informacje są przesyłane i przechowywane w postaci następujących po sobie bloków. Transakcje dokonywane przy ich użyciu są nieodwracalne, a każda próba zmiany jednego bloku pociąga za sobą zmianę następującego po nim łańcucha bloków. W praktyce oznacza to, że jakakolwiek ingerencja w ten system zostanie natychmiastowo wykryta, co sprawia, że jest on odporny na wszelkie oszustwa.

Potencjał technologii blockchain dostrzegły kraje wysoko rozwinięte (np. Japonia i Korea Południowa) pracujące nad projektami własnych kryptowalut. Wspólnym, nowatorskim na skalę światową, pomysłem mogą poszczycić się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Nowa kryptowaluta nadzieją dla systemu bankowego

Podczas grudniowego posiedzenia Arabskiego Funduszu Walutowego Mubarak Rashid al-Mansouri, prezes banku centralnego ZEA, poinformował o rozpoczęciu nowej współpracy pomiędzy Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Efektem wspólnych działań ma być utworzenie i przetestowanie nowej kryptowaluty, która podobnie jak Bitcoin, ma opierać się na technologii blockchain. Zastosowanie tego systemu pozwala na pozbycie się pośredników w trakcie zawierania transakcji finansowych, a także zwiększenie szybkości transferu.

Chęć wykorzystania technologii blockchain do usprawnienia współpracy pomiędzy dwoma państwami jest ewenementem na skalę światową.  Nowa kryptowaluta ma służyć przeprowadzaniu płatności transgranicznych. Operować nią będą jedynie banki centralne obu państw oraz banki komercyjne funkcjonujące w tych krajach. Takie rozwiązanie ma usprawnić system transferów bankowych. Jest ono niezwykle istotne, że względu na ścisłą współpracę gospodarczą AS i ZEA.

Według danych Obserwatorium Złożoności Gospodarczej (OEC, Observatory of Economic Complexity) Arabia Saudyjska corocznie eksportuje do ZEA dobra o wartości sięgającej niemalże 7 mld USD. Natomiast wartość importu oscyluje w granicach ok. 8,5 mld USD. Co oznacza, że łącznie oba kraje transferują do siebie ponad 15 mld USD rocznie. Przy kwotach takiej wielkości tradycyjne transfery bankowe mogą okazać się niewystarczające.

Kryptowaluty narodowym środkiem płatniczym

W październiku 2017 r. Ahmed Alkholifey, prezes Banku Centralnego Arabii Saudyjskiej (SANA, Saudi Arabian Monetary Authority) poinformował o rozpoczęciu prac nad własną krajową kryptowalutą będącą elektronicznym odpowiednikiem riala saudyjskiego. Jej wprowadzenie ma przyczynić się do obniżenia kosztów emisji pieniądza i przelewów bankowych. Alkholifey powiedział, że próba udostępnienia saudyjskiej kryptowaluty obywatelom zostanie podjęta dopiero po wprowadzeniu odpowiednich regulacji prawnych.

O podobnym pomyśle rząd w Dubaju poinformował kilka dni wcześniej. Oficjalna kryptowaluta ZEA ma nosić nazwę emCash i funkcjonować w oparciu o technologię blockchain. W przeciwieństwie do saudyjskiej kryptowaluty, emCash ma być walutą ogólnie dostępną. Zakłada się, że wprowadzenie jej do użytku pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów przelewów, ale także na dokonywanie szybszych i łatwiejszych w obsłudze transakcji. Wprowadzenie takich usprawnień może korzystnie odbić się na rynku i przyciągnąć więcej zagranicznych inwestorów. Zachętą z pewnością okażą się obniżone koszty transakcji oraz zwiększone bezpieczeństwo ich przeprowadzania.

Nowe technologie czynnikiem wpływającym na wzrost gospodarczy

Zarówno saudyjski jak i emiracki bank centralny jeszcze rok temu przestrzegały przed inwestycjami w Bitcoina i inne kryptowaluty. Mimo to, w państwach MENA funkcjonuje arabski portfel Bitcoina – BitOasis. Od 2017 r. każdego miesiąca podwaja on liczbę użytkowników. Twórcy tego portalu zakładają, że technologia blockchain doprowadzi do zredukowania barier inwestycyjnych w krajach Bliskiego Wschodu. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie podjęły już pierwsze kroki w kierunku usprawnienia dotychczasowej współpracy gospodarczej. Wykorzystanie technologii blockchain do transferów pomiędzy bankami centralnymi ZEA i AS może doprowadzić nie tylko do zwiększenia wydajności narodowych systemów bankowych, ale także do złagodzenia stanowiska władz wobec rynku kryptowalut. A to, w efekcie może doprowadzić do większej atrakcyjności bliskowschodnich rynków.

PODZIEL SIĘ
Uczestniczka studiów II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe i studia azjatyckie (moduł bliskowschodni) oraz Junior Researcher w firmie East Analytics. Specjalizuje się przede wszystkim w konfliktach zbrojnych na świecie oraz szeroko pojętej tematyce gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here