Linia kolejowa wysokiej prędkości Singapur-Kuala Lumpur z ofertą Japonii

2152

Mocny zawodnik wchodzi do gry o kontrakt na budowę linii kolejowej wysokiej prędkości Singapur-Kuala Lumpur. Japonia zaoferowała wykonanie tej linii pod klucz. Całość inwestycji jest szacowana na 12 miliardów dolarów. Powinna powstać do 2026 roku.

Spodziewane jest złożenie ofert także przez firmy z Korei i Chin. Japonia oferuje wykonanie całości inwestycji przy kooperacji z lokalnymi firmami. Równolegle wybrano firmę do wykonania analizy wpływu inwestycji na społeczeństwo. Ogłoszono też wspólny, singapursko-malezyjski plan na utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za budowę linii kolejowej wysokiej prędkości Singapur-Kuala Lumpur. Podmiot ten następnie byłby zarządcą tej linii kolejowej, odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury. Zakup taboru także leżałby w kompetencjach tej spółki. Jeśli japońska oferta zostanie wybrana, będzie to kolejny sukces Shinkansenów na azjatyckim rynku. W 2017 roku Japonia podpisała kontrakt na budowę pierwszej linii kolejowej wysokiej prędkości w Indiach, łączącej Ahmadabad z Mumbajem. Wartość tej umowy wynosi 17 miliardów dolarów. 80% z tej kwoty to kredyt, jaki Indiom udzieliła Japonia. Ma on bardzo niską stopę procentową i długi okres spłaty. Ta linia kolejowa wysokiej prędkości ma zostać ukończona w 2022 roku.

Japońskie doświadczenie

Oprócz tych, które dopiero mają powstać, japońskie firmy mają już na swoim koncie także ukończone inwestycje. Kolej wysokich prędkości na Tajwanie powstała z użyciem japońskich technologii. Również jeden z typów pociągów wysokich prędkości używanych w kontynentalnych Chinach został zakupiony w Japonii i pochodzi od Shinkansenów. Japońskie firmy dostarczyły nie tylko pociągi wysokiej prędkości wywodzące się z technologii Shinkansenów. Hitachi dostarczyło również pociągi wysokiej prędkości dla Wielkiej Brytanii. Obsługują łączącą Londyn z Kentem oraz tunelem pod kanałem La Manche linię High Speed 1. Firma ta stara się także zdobyć kontrakt na dostawy taboru dla planowanej linii High Speed 2. Przekonamy się, czy bogate doświadczenie w kraju i na świecie wystarczy, aby zdobyć kontrakt na budowę linii kolejowej wysokiej prędkości Singapur-Kuala Lumpur. Na pewno istotny będzie wynik śledztwa, co do poważnego incydentu, jaki dotknął jednego z Shinkansenów w grudniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here