Japońskie indeksy giełdowe notują najlepsze wyniki od lat

1107

Japońskie indeksy giełdowe, w tym obejmujący najważniejsze firmy Nikkei 225, zanotowały bardzo dobre wyniki. Ostatni raz tak dobre notowania jak w styczniu 2018 roku tokijska giełda miała w listopadzie 1991 roku. Zanotowano już jednak także spadki.

Bardzo dobre wyniki są skutkiem dobrych wyników dużych firm. Nawet akcje Subaru, pomimo problemów jakie dotknęły tę firmę w 2017 roku, zyskały na wartości. Zyskują również firmy z branży nowych technologii. Duży wpływ na pozytywny wynik jakie notują indeksy giełdowe miała także Toyota. Inwestorzy oczekują, że rok fiskalny zamknie się dobrymi wynikami. Czynnikiem wpływającym na pozytywne wyniki była niska wartość Jena w stosunku do dolara. Sprzyja to firmom eksportującym, jak właśnie m.in. Toyota i Subaru.

Nie tylko wzrosty

Zostały już jednak zanotowane także spadki, gdyż mocno obniżyła się wartości kryptowalut. Tokijskie indeksy giełdowe notują firmy związane z obrotem kryptowalutami. Spadek ten jest związany z zamiarami ogłoszonymi przez kilka z państw. Korea Południowa być może wprowadzi zakaz zakupu kryptowalut. Podobnie Chiny mówią o wprowadzeniu zakazu na zarówno krajowe jak i zagraniczne platformy do wymiany tych środków płatniczych. Również  USA oraz wspólnie Francja i Niemcy sygnalizują chęć do wprowadzenia regulacji dotyczących rynku kryptowalut. Dodatkowa przyczyna zarówno wzrostu, jak i  spadków na giełdzie tokijskiej ma związek z rynkiem w USA. Wzrosty na giełdach w USA wpłynęły na wzrosty w Japonii. Następnie jednak pojawiły się problemy z uchwaleniem budżetu federalnego w USA. Spadki z tym związane nie były jednak tak poważne jak w USA, bo już wcześniej inwestorzy byli na nie przygotowani. Swoją rolę odgrywa także zbliżające się rozliczenie podatków za rok 2017.

Pomimo problemów

Japońskie indeksy giełdowe rosną, pomimo, że wiele firm japońskich notowało końcem 2017 roku problemy. Problemy miały Nissan, Mitsubishi czy koncern metalurgiczny Kobe Steel. W poważnych problemach, grożących nawet usunięciem z giełdy, znalazła się Toshiba. Firma ta ma jednak kilka planów awaryjnych. Wcześniej zaakceptowano program sprzedaży jednego z działów amerykańskiemu konsorcjum. Obecnie jest już plan jak doprowadzić do skutecznej sprzedaży aktywów należącej do Toshiby amerykańskiej firmy Westinghouse. Toshiba liczy także na sporą ulgę podatkową. Wszystkie te działania pozwolą firmie zanotować zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here