Korea Północna odwołuje wydarzenie na górze Kumgang

1963

W poniedziałek Korea Północna odwołała wydarzenie kulturalne, które miało mieć miejsce w tym kraju w okolicach góry Kumgang.

Mieli w nim wziąć udział zarówno przedstawiciele państwa północnokoreańskiego jak i Korei Południowej, a celem całego wydarzenia było uczczenie nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchangu.

Zgodnie z informacją podaną przez ministra do spraw zjednoczenia, nagła informacja dotarła drogą telegraficzną z Koreańskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej do przedstawicieli południowokoreańskich o godzinie 22.

Zawarta w niej była wiadomość mówiąca o tym, że Korea Północna odwołuje wydarzenie zaplanowane na 4 lutego.
Rząd Korei Południowej wyraził swoje głębokie rozczarowanie decyzją jaką podjął rząd Korei Północnej, zwracając uwagę na to, że może ona mieć negatywny wpływ na „ciężko zapracowaną” szansę na polepszenie stosunków między państwami koreańskimi.

Wydarzenie kulturalne na górze Kumgang miało być częścią serii wydarzeń organizowanych w Republice Korei oraz Koreańskiej Republice Ludowo – Demokratycznej przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają rozpocząć się już 9 lutego w Korei Południowej.

Do porozumienia dotyczącego organizacji wydarzeń doszło po przeprowadzeniu trzech spotkań między przedstawicielami państw koreańskich, a były to pierwsze takie spotkania od ponad dwóch lat. Korea Północna zgodziła się na zorganizowanie wystąpień artystycznych oraz pokazów taekwondo w Korei Południowej, aby uświetnić swoje uczestnictwo w Zimowych Igrzyskach.

Ponad to rząd północnokoreański zgodził się na ugoszczenie południowokoreańskich narciarzy.

Sportowcy mają odbyć serię treningów wraz z narciarzami północnokoreańskimi w ośrodku narciarskim Masikryong na zachodnim wybrzeżu.
Na Igrzyska Olimpijskie Korea Północna wysyła nie tylko drużynę sportowców mających wziąć udział w zawodach. Do Korei Południowej mają także przybyć kibice oraz grupa artystyczna, która ma wziąć udział w różnych wydarzeniach artystycznych organizowanych w trakcie Igrzysk.

Wokół wydarzeń związanych z udziałem przez państwo północnokoreańskie w Olimpiadzie narasta coraz więcej kontrowersji.

Pojawiają się głosy mówiące o tym, że rząd Republiki Korei zgadza się na zbyt wiele ustępstw.
Po nagłym odwołaniu przez rząd północnokoreański wydarzenia artystycznego zaplanowanego na 4 lutego budzi się niepewność dotycząca ostatecznej realizacji innych wspólnych planów aranżowanych przez państwa koreańskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here