Chińska Noc Filmowa z Instytutem Konfucjusza

830

Znasz filmy z Brucem Lee na pamięć, a filmy Zhanga Yimou możesz oglądać bez końca? A może chińskie kino to dla Ciebie przysłowiowa „chińszczyzna” i jeszcze nigdy nie widziałeś żadnego chińskiego filmu? Nie ważne, czy jesteś fascynatem dzieł srebrnego ekranu z Państwa Środka czy amatorem, który po prostu szuka sposobu na spędzenie wolnego czasu. Jeśli wciąż nie macie planów na sobotni wieczór, to nie zwlekajcie i przybywajcie do Instytutu Konfucjusza po darmowe wejściówki na Chińską Noc Filmową, która odbędzie się 17 lutego w kinie ARS. Seans rozpocznie się o godz. 22:00 i będzie trwać do świtu.

Pierwszy z filmów, który będziecie mieli okazję zobaczyć, to Szanghajska triada. Jest to poruszająca opowieść o intrygach, miłości i mafijnych porachunkach osadzona w Szanghaju lat 30. Film ten został wyreżyserowany przez Zhanga Yimou, który dzięki zyskał światową sławę przede wszystkim dzięki takim nastrojowym dramatom jak Czerwone sorgo, Ju Dou i Zawieście czerwone latarnie. Polskiemu widzowi znane są także spektakularne filmy sztuk walki, takie jak Dom latających sztyletów i Hero oraz film kostiumowy Cesarzowa.

Żaden seans chińskich filmów nie może obyć się bez dzieła klasycznego gatunku dla kina Państwa Środka, czyli filmu sztuk walki. Nie inaczej będzie w trakcie Chińskiej Nocy Filmowej. Podczas drugiego z proponowanych pokazów będziecie mieli okazję zobaczyć „The final master” w reżyserii Hu Xiaofenga. Jest to niezwykła opowieść o mistrzu Wing Chun, który musi pokonać mistrzów z ośmiu szkół by móc otworzyć własną szkołę i zachować nauki swojego nauczyciela od zapomnienia. Nieświadomy rozgrywek pomiędzy poszczególnymi szkołami staje się pionkiem w lokalnej grze o władzę.

Ostatni film, który zostanie wyświetlony to nie lada gratka dla miłośników silnych wrażeń. „Wolf Warrior 2” w reżyserii Wu Jinga z pewnością sprosta nawet najbardziej wymagającym fanom kina akcji. Film ten zdobył ogromną popularność w Chinach – po 25 dniach od wyświetlenia zarobił astronomiczną kwotę 769 mln USD! Tym samym stał się pierwszym nieanglojęzycznym filmem, który znalazł się w zestawieniu 100 najlepiej zarabiających filmów wszechczasów. Co w nich tak zachwyciło chińskich kinomanów? Otóż, jest to porywająca i zapierająca dech w piersiach historia agenta służb specjalnych, który postanawia osiąść na wybrzeżu i zacząć nowe, spokoje życie. Jednakże, niedługo dane mu był cieszyć się spokojem…

Darmowe wejściówki można odbierać do piątku w Instytucie Konfucjusza (ul. Radziwiłłowska 4) w godzinach od 9:00 do 15:30. Seans odbędzie się Krakowskim Centrum Kinowym ARS, ul. Św. Tomasza 11. Pokaz ma charakter edukacyjny i będzie poprzedzony wstępem dr Agnieszki Mikrut-Żaczkiewicz, filmoznawczyni i wykładowcy w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Puls Azji objął patronatem Chińską Noc Filmową organizowaną przez Instytut Konfucjusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here