Uciekinier z Korei Północnej inspiracją dla Trumpa

2326

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump podczas swojego orędzia o Stanie Państwa, które wygłosił w czwartek, 30 stycznia wspomniał o uciekinierze z Korei Północnej – Ji Seong Ho.

Trump przywołał postać Koreańczyka w ramach podkreślenia brutalności północnokoreańskiego rządu.

Historia życia oraz ucieczki Ji Seong Ho jest wyjątkowa, nawet biorąc pod uwagę jak wyjątkowo trudne jest wydostanie się z tego kraju.

W swojej rodzinie był on najstarszym synem, mieszkał w wiosce niedaleko miasta Hoeryong na północy Koreańskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej. W 1996 roku państwo północnokoreańskie było opanowane przez klęskę głodu, w trakcie której mogły zginąć nawet dwa miliony ludzi. Członkowie rodziny Seong Ho byli tak osłabieni, że przez większość dnia leżeli na podłodze, czasami miewali halucynacje.

Wówczas 13- letni chłopiec, aby pomóc swoim najbliższym w przetrwaniu, zaczął kraść węgiel z pociągów towarowych, który następnie wymieniał na kukurydzę.

Pewnej nocy, podczas wyrzucania worków z węglem z pociągu Seong Ho zemdlał z głodu i wycieńczenia i spadł na ziemię. Gdy oprzytomniał okazało się, że leży przy torach a pociąg zaczyna ruszać. Koreańczyk stracił wówczas swoją lewą rękę i nogę. Został zaniesiony do lokalnej przychodni, w której został zoperowany dwa razy, bez znieczulenia i transfuzji krwi.
Po tym jak wyzdrowiał zaczął chodzić o kulach na targi oraz stacje kolejowe aby żebrać i podkradać jedzenie.

Po tym jak udało mu się nielegalnie przedostać do Chin zrozumiał, że nie ma przyszłości w Korei Północnej i postanowił stamtąd uciec.

W 2006 roku udało mu się wydostać z kraju i po przebyciu tysięcy kilometrów o kulach, przedostał się do Tajlandii z której został odesłany do Korei Południowej. Po paru latach dołączyła do niego również matka i siostra. Ji Seong Ho skończył prawo a następnie ufundował organizację Now Action and Unity for Human Rights, zajmującą się walką o prawa człowieka w Korei Północnej.

Podczas Kongresu, kiedy Donald Trump wskazał go a Koreańczyk z dumą wstał z miejsca i podniósł swoje kule do góry w geście tryumfu.

Prezydent USA powiedział do Ji Seong Ho: „Twoje ogromne poświęcenie jest inspiracją dla nas wszystkich.” Uciekinier został nagrodzony oklaskami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here