Nowa alternatywa dla Inicjatywy Pasa i Szlaku?

2204

Zgodnie z doniesieniami agencji prasowej Reutersa Stany Zjednoczone, Japonia, Indie i Australia pracują nad wspólną platformą infrastrukturalną. Stworzony mechanizm miałby pełnić rolę podobną do Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz spowolnić rozprzestrzeniające się wpływy Chińskiej Republiki Ludowej.
Informacje ujrzały światło dzienne w trakcie wizyty premiera Australii, Malcolma Turnbulla w Stanach Zjednoczonych. Opis samej inicjatywy nie pochodzi jednak z ust polityka, a jedynie z anonimowych doniesień amerykańskiego dygnitarza. Zastrzegł on również, że sam projekt działań jest daleki od sfinalizowania, opisując go jako dopiero „rodzący się” i „nie będący wystarczająco sprecyzowanym, by ogłosić go w trakcie wizyty premiera Turnbulla”. Pomimo braku oficjalnych wypowiedzi, wątek ten został poruszony w dyskusji z prezydentem Donaldem Trumpem.
Warto jednak zaznaczyć, że czterostronna współpraca nie powinna być rozpatrywana jako rywal dla Inicjatywy Pasa i Szlaku (więcej na jej temat przeczytają państwo pod tym adresem, a samą koncepcję ciekawie przedstawiliśmy wcześniej w naszym serwisie: tu). Podczas wspomnianych wcześniej dyskusji preferowanym dla niej określeniem była „alternatywa”. Przytoczone informacje pozwalają jednak wnioskować, że ewentualne inwestycje infrastrukturalne powinny nie tylko rozwijać daną lokację, ale i zwyczajnie być wartościowym biznesem.
– Chiny mogą wybudować port, który bez dodatkowych inwestycji nie jest opłacalny. Moglibyśmy uczynić go wartościowym, tworząc odpowiednie połączenia drogowe czy kolejowe – mówił oficjel.
Ministrowie rządu Malcolma Turnbulla: odpowiedzialna za politykę zagraniczną Julia Bishop i nadzorujący handel Steven Ciobo nie udzielili dodatkowych wyjaśnień na ten temat. Zupełnie inaczej zareagowali przedstawiciele japońskiej władzy – sekretarz stanu Yoshihide Suga został skonfrontowany z wiadomościami o czterostronnej współpracy na konferencji prasowej. Polityk przyznał, że cztery państwa często wymieniają się poglądami na wspólne interesy. Zastrzegł jednak, iż „nie ma to na celu przeciwstawienia się Chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku”.

 

Mapa prezentująca obszary objęte Strategią Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku, alternatywa dla Inicjatywy Pasa i Szlaku?
Mapa prezentująca obszary objęte Strategią Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku, źródło: MOFA Japonia

Japonia wykorzystuje obecnie pomoc rozwojową, by promować Strategię Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku (Free and Open Indo-Pacific Strategy) zawierającą w sobie m.in. budowę wysokiej jakości infrastruktury. Stany Zjednoczone udzielił dodatkowego poparcia dla tego typu działań.

 

Czterostronna współpraca – historia

Podobne forum zostało utworzone w 2007 roku, gdy premier Shinzō Abe zainicjował wspólny dialog. Równolegle do samych rozmów przeprowadzono wspólne manewry wojskowe na ogromną skalę. W ćwiczeniach Malabar 2007 wzięło udział 25 okrętów (13 pochodziło z amerykańskiej marynarki wojennej). Czterostronny Dialog o Bezpieczeństwie został jednak zakończony rok później za sprawą nowego rządu Australii i wyraźnego sprzeciwu ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Po kolejnej zmianie (w 2010 roku) u władzy znalazła się Julia Galliard. Nastąpił wówczas kolejny zwrot w stronę Stanów Zjednoczonych.
Przed ostatnim szczytem ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) przedstawiciele rządów czterech państw raz jeszcze rozpoczęli dialog. Tym razem głównym elementem rozmów była kwestia coraz aktywniejszej działalności na Morzu Południowochińskim. Część analityków uznała to (najwidoczniej słusznie) za przejaw zainteresowania Donalda Trumpa powrotem do formuły czterostronnego dialogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here