Arabia Saudyjska w ogniu przemian

2734

Arabia Saudyjska zaimplementowała szereg zmian, które dotkną zarówno ekonomię, jak i sferę publiczną. Reformy dotkną również obcokrajowców, pracujących w królestwie, którzy zostaną wyłączeni z części zawodów na rzecz nacjonalizacji gospodarczej.

Szacuje się, że obcokrajowcy to jedna trzecia ludności Arabii Saudyjskiej. W ich rękach koncentruje się ok. 85 % obrotów sektora prywatnego. Natomiast większość rodzimych Saudyjczyków jest zatrudnionych w sektorze publicznym, który jest finansowany z funduszu naftowego. Jest to sytuacja dość typowa dla naftowych krajów Bliskiego Wschodu, gdzie lokalna ludność nie ma motywacji do podejmowania pracy w szeregu sektorów, preferując posady państwowe. Dlatego pomimo tak licznej obecności obsokrajowców bezrobocie w Arabii Saudyjskiej wynosi prawie 13%.

Zmiany w ekonomii

Minister Pracy i Rozwoju Społecznego Arabii Saudyjskiej Ali bin Nasser Al-Ghafis sporządził listę profesji, z których mają być wyłączeni obcokrajowcy. Od września tego roku będą znacjonalizowane takie sektory jak automatyka, odzież, sprzęt domowy oraz meblowy. Następnie elektronika, zegarmistrzostwo i optyka. W styczniu nowego roku nacjonalizacja będzie obejmować wyposażenie medyczne, materiały budowlane, produkcję samochodów, produkcję dywanów oraz  cukiernie.

Wszystkie te zmiany związane są z tzw. Wizją 2030, która ma zdywersyfikować saudyjską gospodarkę, czyli zmniejszyć jej zależność od ropy naftowej. Również w niedawnym czasie przeznaczono prawie 20 miliardów dolarów, by zaktywizować młodych ludzi do pracy w sektorze prywatnym oraz wspomóc rozwój średnich i małych przedsiębiorstw. Saudyjczycy zapewniają o znaczeniu tego przedsięwzięcia, które ma łączyć trzy kontynenty.

Ten sam program obejmuje także inne zmiany niż nacjonalizacja gospodarki. Przewidziano też nałożenie podatków na obywateli, co nie zdarzyło się jeszcze nigdy w ponad osiemdziesięcioletniej historii Arabii Saudyjskiej.

Obserwując te zmiany rodzi się pytanie o stan saudyjskiej ekonomii. Choć Arabia Saudyjska plasuje na 14 miejscu wśród najbogatszych krajów świata w roku poprzednim (PKB per capita $54,078), badacze uważają, że ostatnio przyznane swobody obywatelskie kobietom są motywowane właśnie przez kłopoty ekonomiczne. Najprawdopodobniej ten ważny kraj Zatoki Perskiej mierzy się ze sporym wyzwaniem fiskalnym i próbuje załatać dziurę budżetową.

 

Ograniczenia społeczne

Zmiany gospodarcze to tylko jeden aspekt reform w królestwie. Pod warstwą medialnych informacji na temat dynamicznie zmieniającego się kraju widać też przypadki wprowadzania w życie rygorystycznych ustaw. Dla przykładu, ukazało się prawo, które ma regulować kwestie społeczne. Noszenie brudnych ubrań, pójście na modlitwę do meczetu wydzielając brzydki zapach, granie na instrumentach bądź śpiewanie w pobliżu meczetu, robienie zdjęć wypadkom samochodowym bez pozwolenia czy nagość i pokazywaniem bielizny w miejscach publicznych to tylko przykłady występków, za które można być ukaranym grzywną w wysokości 3,000 rijali saudyjskich, a nawet pobytem w więzieniu.

Arabia Saudyjska znajduje się w kluczowym momencie swoich dziejów. Niewątpliwie szereg zmian w tym ultrakonserwatywnym państwie jest niezbędnych. Jak wpłyną one na życie obywateli? Jak konserwatywne społeczeństwo zareaguje na próby otwarcia społecznego i gospodarczego? Arabia Saudyjska jest specyficznym krajem – monarchią absolutną która opiera swoje rządy na sunnickiej doktrynie wahhabickiej. To państwo jest obecnie w ogniu przemian, ale otwartym pozostaje pytanie czy ten proces będzie toczył się stabilnie i przewidywalnie czy też przybierze bardziej gwałtowne formy?

PODZIEL SIĘ
Zafascynowana światem arabskim studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególnie pasjonują mnie zagadnienia społeczno-polityczne. Oprócz tego, interesuję się muzyką, literaturą oraz psychologią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here