Dzień z Kulturą Chińską w Instytucie Konfucjusza

718

Już 3 marca w siedzibie Instytutu Konfucjusza przy ul. Radziwiłłowskiej 4 odbędzie się Dzień z Kulturą Chińską, podczas którego można będzie posłuchać wykładów ekspertów, spróbować swoich sił w kaligrafii, nauce języka chińskiego oraz zaplataniu tradycyjnych chińskich węzełków.

Chiny przez wieki fascynowały Europejczyków ze wszystkich zakątków Starego Kontynentu, zachwycając ich nie tylko swoją unikalnością, ale także pociągając możliwością zbicia bajecznej fortuny na handlu porcelaną, herbatą i jedwabiem. Choć w ostatnich latach Państwo Środka staje się coraz bardziej otwarte na świat i skrywa przed nami coraz mniej sekretów, to jednak kultura tego kraju wciąż wielu z nam wydaje się odległa i niezrozumiała. Dlatego też Instytut Konfucjusza postanowił wyjść naprzeciw zarówno miłośnikom „chińszczyzny”, jak i tym, którym Daleki Wschód wciąż wydaje się być najodleglejszym miejscem na świecie i przybliżyć mieszkańcom Krakowa chińską kulturę.

Serię wykładów poświęconych sztuce chińskiej otworzy dr hab. Anna Wójcik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wprowadzi uczestników w świat chińskich ogrodów. Będzie to opowieść o tym, jak średniowieczni artyści chińscy tworzyli ogrody, które pozwalały na ucieczkę od miejskiego zgiełku i zgubić się w przyrodzie.

Kolejny wykład będzie poświęcony kaligrafii chińskiej, niezwykle cenionej sztuce w Państwie Środka, która wraz z malarstwem i poezją jest zaliczana do grona tzw. trzech doskonałości. Będzie to niepowtarzalna okazja, posłuchać Ewy Chmielowskiej, znawczyni kaligrafii stale współpracującej z Instytutem Konfucjusza i dowiedzieć się co nieco o historii pisma chińskiego, o szczególnej funkcji kaligrafii związanej ze Świętem Wiosny, o życiu Wang Xizhi, zwanego Mędrcem Kaligrafii, a także o niezwykłych okolicznościach powstania Przedmowy do rękopisu z Altany Orchidei, czyli najsłynniejszego dzieła kaligraficznego w dziejach Chin.

Z kolei tajniki malarstwa chińskiego przedstawi Karolina Żaba, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, która zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż przez epoki i chińskie dynastie. W czasie tego wykładu uczestnicy poznają „Sześć zasad malarstwa chińskiego” – kanon przez stulecia stanowiący wytyczne, według których artyści tworzyli swoje dzieła, a także dowiedzą się kto mógł zostać malarzem w dawnych Chinach.

Następnie Beata Romanowicz, kurator w Muzeum Narodowym w Krakowie oprowadzi uczestników po jednej z najlepszych kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu w Polsce, a zwłaszcza sztuki chińskiej, która liczy sobie aż 3000 eksponatów. W czasie wykładu Pani Romanowicz zaprezentuje te najcenniejsze, wśród których najstarsze liczą ponad 2000 lat.

Po zwiedzaniu Muzeum Narodowego w świat chińskiej herbaty przeniesie uczestników Marta Pawłowska, herbaciarka zawodowo związana z Instytutem Konfucjusza w Opolu, która w sztuce ceremonii herbacianej szkoliła się pod okiem mistrzów z Instytutu Drogi Herbaty „Gong Liuzi” z Hangzhou. Podczas swojej prezentacji prelegentka opowie o rodzajach herbat, jej hodowli, przetwarzaniu, a także o tym jak ją kupować.

Na sam koniec wydarzenia Instytut Konfucjusza przygotował koncert połączony z prezentacją chińskich instrumentów. W repertuarze Anny Krysztofiak, instrumentalistki, która występowała m.in. przed przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, znajdą się utwory muzyki tradycyjnej, znane motywy z filmów kung-fu, standardy Teresy Teng, a także muzyka nanguan z prowincji Fujian i Tajwanu.

Ponad to, w trakcie Dnia z Kulturą Chińską odbędą się liczne warsztaty zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych i młodzieży, podczas których będzie można spróbować swoich sił w kaligrafii, zaplataniu węzełków chińskich, wycinaniu tradycyjnych noworocznych wycinanek oraz nauczyć się kilku słów po chińsku.

Wstęp wolny! Strona wydarzenia na Facebooku jest dostępna tutaj.

Dzień z Kulturą Chińską – PROGRAM 
3 marca 2018 r., Instytut Konfucjusza (ul. Radziwiłłowska 4)

WARSZTATY:
10:00-11:30 – Warsztaty chińskich rozmaitości dla dzieci (Sala Malinowa)
12:00-17:00 – Warsztaty chińskich rozmaitości dla dorosłych i młodzieży (Sala nr 7)

WYKŁADY:
Miejsce: Sala Malinowa (I piętro)

12:00-12:50 – dr hab. Anna Wójcik – Chińskie ogrody – w przestrzeni między człowiekiem a przyrodą
13:00-13:50 – Ewa Chmielowska – Czarne na czerwonym. Kaligrafia na Chiński Nowy Rok
14:00-14:50 – Karolina Żaba – Chińskie malarstwo – >milcząca poezja<
15:00-15:50 – Beata Romanowicz – W przestrzeni Smoka – reaktywacja. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
16:00-16:50 – Marta Pawłowska – Krótka opowieść o chińskiej herbacie
17:00-18:30 – Anna Krysztofiak – Muzyczne radości w nowym Roku Psa. Koncert półtoragodzinny, wraz ze słowem o muzyce z bogatym instrumentarium: guzheng, pipa, erhu, hulusi, śpiew. W repertuarze utwory muzyki tradycyjnej, znane motywy z filmów kung-fu, standardy Teresy Teng, a także muzyka nanguan z Fujian i Tajwanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here