Tajlandzka junta wojskowa „nie jest zaniepokojona” podróżą byłego premiera Thaksina po Azji

1370

Tajlandia nie jest zaniepokojona objazdem, który organizuje Thaksin Shinawatra razem ze swoją siostrą, również byłą premier. Para odwiedziła kilka azjatyckich miast, w których odbyli spotkania z członkami partii Puea Thai.

Członkowie rodziny Shinawatra dominowali w tajlandzkiej polityce przez ostatnie dwadzieścia lat, w wyniku czego zgromadzili znaczny autorytet polityczny. Jest wielce prawdopodobne, że będą oni mieli wpływ na zapowiedziane przez junte wybory generalne, które mają odbyć się w listopadzie.

Na liście państw, w których w ciągu ostatniego miesiąca wizytowali Thaksin i jego siostra Yingluck znajdują się Chiny i Japonia, a w Hongkongu doszło do spotkania z trzydziestoma członkami partii Puea Thai. We wtorek widziano ich w singapurskim hotelu, gdzie spotkali się z grupą niezidentyfikowanych mężczyzn. Jak donoszą partyjne źródła, z uwagi na spotkania biznesowe para pozostała w Singapurze do środy.

Polityczni obserwatorzy uważają, iż azjatyckie tournee Thaksina i Yingluck oznacza mobilizacje wewnątrzpartyjną w związku z nadchodzącymi wyborami.

Rzecznik junty powiedział, że ich działania nie są skoncentrowane na rodzinie Shinawatra. Podkreślił także, iż monitorowanie aktywności osób, na których ciąży nakaz aresztowania – a do takich należą Thaksin i jego siostra – to zadanie dla odpowiednich organizacji.

Thaksin Shinawatra był premierem Tajlandii od roku 2001 do 2006, kiedy w wyniku wojskowego przewrotu został usunięty ze swojego stanowiska. W 2008 roku opuścił kraj, krótko przed tym nim został skazany na dwa lata więzienia w wyniku oskarżeń o korupcje. Jak sam twierdzi, wyrok ten był umotywowany politycznie.

Yingluck Shinawatra objęła stanowisko premiera w roku 2011, a w 2014 roku została z niego usunięta zgodnie z wyrokiem sądu najwyższego.  Wkrótce potem junta wojskowa zlikwidowała resztę jej rządu. Jednocześnie wobec Yingluck rozpoczęto postępowanie w sprawie zaniedbań przy nadzorze programu dopłat do cen ryżu w latach 2011 – 2014. Siostra Thaksina opuściła Tajlandie w sierpniu 2017 roku, kilka tygodni przed wydaniem wyroku skazującego ją na pięć lat więzienia.

Krytycy uważają, że armia, która przejęła władze w przewrocie zorganizowanym w 2014 roku pragnie ukrócić polityczne wpływy rodziny Shinawatra. Świadczyć o tym mają nowa karta praw oraz przepisy i restrykcje dotyczące partii politycznych.

Sekretarz generalny Puea Thai – Phumtham Wechayachai – powiedział, że partia nie przeprowdzała spotkań, ponieważ wprowadzony przez juntę zakaz organizowania zgromadzeń politycznych wciąż obowiązuję.

Jak twierdzą sami członkowie partii, Thaksin nie dyskutował z nimi na tematy polityczne podczas spotkań.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-thailand-politics-thaksin/thai-junta-says-not-concerned-about-ousted-pm-thaksins-asia-tour-idUSKCN1G50ML

Opracowanie: PB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here