Premier Abe ponownie głosi konieczność zmian w konstytucji

2234

Premier Japonii Shinzō Abe po raz kolejny potwierdził chęć dokonania zmian w japońskiej konstytucji. W wywiadzie dla Japan Times podkreślił on potrzebę uporządkowania statusu prawnego Japońskich Sił Samoobrony.

Shinzō Abe już od dłuższego czasu głosi pogląd, że są konieczne zmiany w japońskiej konstytucji. Obecnym terminem zmian jest rok 2020. Plany nie obejmują wykreślenia artykułu IX z konstytucji, ale jego modyfikację, tak aby lepiej odzwierciedlał współczesną sytuację międzynarodową. Obecna sytuacja co do legalności działania Sił Samoobrony jest mocno dyskusyjna. Rodzi to czasem problemy natury praktycznej. Dopiero od 2014 roku personel Sił Samoobrony może bronić siebie i swoich sojuszników podczas operacji zagranicznych. W kontekście zmian w konstytucji, japońscy rządzący często poruszają kwestię Korei Północnej i jej prób rakietowych. Grając zresztą tą kartą Abe zapewnił sobie zwycięstwo w wyborach w 2017 roku. Wcześniej Partia Liberalno-Demokratyczna miała problemy, przegrywając lokalne wybory. Sam Abe musiał odpowiadać przed parlamentem, mając wtedy bardzo niskie, poparcie, poniżej 30%. Dzięki zwycięstwu, jego aktualna kadencja pozwoli mu rządzić do czasu wyznaczonego terminu zmiany konstytucji.

Premier Abe zapewnia, że planowana zmiana nie wpłynie na kształt japońskiego społeczeństwa. Zapewnia, że jego celem nie jest odejście od pacyfistycznego nastawienia. Brak tu jednak pewnego zaufania społecznego w tym zakresie. Ankietowani Japończycy są przeciwni zmianie konstytucji przez premiera Abe w około połowie. Z drugiej strony, pojawiają się głosy, że stanowisko japońskiego społeczeństwa w sprawie sił zbrojnych i dyskusji o konstytucji po drugiej wojnie światowej jest wynikiem celowych działań polityków. Badania opinii społecznej po wojnie były przeprowadzone na niereprezentatywnych grupach osób, a politycy narzucali społeczeństwu swoją narrację.

Już teraz są widoczne pewne zmiany w polityce kraju. Sugerowana jest modernizacja posiadanych okrętów tak, aby mogły pełnić rolę lotniskowców, zakup samolotów pionowego startu i lądowania czy modernizacja systemów samoobrony na okrętach. Pamiętać jednak należy, że pomimo dyskursu obejmującego kwestię Korei Północnej, Japonia ma także sporne kwestie z Chinami czy z Koreą Południową. Szczególnie Korea Południowa jest obecnie istotna, w kontekście wizyty premiera Abe w tym kraju przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here