Japonia planuje dozbrojenie Okinawy. Natychmiastowa reakcja Chin

1281

Pod koniec lutego b.r. w japońskich mediach pojawiła się informacja, że rząd rozważa instalację nowych wyrzutni rakiet przeciwko łodziom w prefekturze Okinawa w odpowiedzi na agresywne działania Chin.

Tokio planuje dozbrojenie wyspy Miyako, która znajduje się ok. 300 km od wyspy Okinawy. W jej pobliżu często przepływają chińskie jednostki. Pociski miałyby mieć zasięg ponad 100 km.

Jak podaje „The Japan Times„, dozbrajanie prefektury Okinawa może być elementem 5-letniego planu wzmacniania systemów obronnych, który zostanie opracowany do końca b.r.. To może się spotkać z negatywną reakcją mieszkańców prefektury, w której stacjonuje większość amerykańskich wojsk w Japonii.

Poza wyspą Miyako, japońskie Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wysłanie jednostek na wyspę Ishigaki. Można się też spodziewać, że centrum zarządzania zostanie założone na wyspie Okinawa.

Wyspa Miyako znajduje się blisko japońskich wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, co do których Chiny i Tajwan roszczą sobie prawa.

2 marca b.r. Japońska Straż Przybrzeża przekazała mediom, że tego dnia 4 chińskie statki wpłynęły na japońskie wody terytorialne blisko wysp Senkaku. Specjaliści są zdania, że jest to odpowiedź na plany instalacji systemów pocisków na wyspie Mikayo.

Statki nadpłynęły od strony wyspy Uotsuri w prefekturze Okinawa ok. godziny 10 rano. Pozostały na miejscu przez półtorej godziny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do chińskiej ambasady w Tokio. Zaznaczono, że wpływanie na wody terytorialne stanowi naruszenie granic państwa.

Stosunki japońsko-chińskie uległy znacznemu pogorszeniu po 2012 r., kiedy Tokio wykupiło od prywatnych właścicieli 3 z 5 niezamieszkanych wysepek, co wywołało antyjapońskie protesty. Senkaku są kluczowe ze względu na złoża ropy naftowej oraz znaczenie nawigacyjne.

Chińskie statki po raz pierwszy przepłynęły między wyspą Miyako a Okinawą (Cieśninia Miyako) w listopadzie 2008 r.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here