ONZ: Ludność Rohingya nie może powrócić do Birmy z powodu czystek etnicznych

2041

Uchodźcy Rohingya przebywający w Bangladeszu nie mogą bezpiecznie powrócić do Birmy, z powodu czystek etnicznych oraz powszechnej agresji wobec nich – oświadczył wysoki rangą przedstawiciel ONZ.

Andrew Gilmour w trakcie czterodniowej wizyty w Bangladeszu usłyszał wiarygodne zeznania uchodźców na temat ciągłych morderstw, gwałtów, tortur, porwań oraz przymusowego niedożywienia.

Rząd Mjanmy zaprzecza takim nadużyciom i ogłosił w styczniu, że jest gotowy zaakceptować powrót uchodźców.

Gilmour, asystent sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka, dodał: „Wygląda na to, że powszechna i systematyczna przemoc wobec Rohingjów utrzymuje się”

„Natura przemocy zmieniła się z zapamiętałego pogromu i gwałtów na skalę masową w zeszłym roku w kampanię terroru i głodu o niższym natężeniu, który zdaje się być zaprojektowany, aby wypędzić pozostałych Rohingjów z ich domów do Bangladeszu”

Pomimo tego, że Mjanma twierdzi, że była gotowa przyjąć uchodźców w ramach paktu podpisanego w Bangladeszu w listopadzie, Gilmour dodał: „Bezpieczny i trwały powrót nie jest możliwy w obecnych warunkach”.

Niezależnie od tego, agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), oświadczyła, że jest zaniepokojona sytuacją ludźmi mieszkających w Birmie na granicy z Bangladeszem.

Biuro monitoruje rozwój sytuacji po tym, jak kilka tysięcy osób mieszkających w obozie tymczasowym „otrzymały rozkaz opuszczenia obszaru od władz Birmy” – podała agencja

„UNHCR podkreśla, że każdy ma prawo ubiegać się o azyl, tak samo jak ma prawo wrócić do domu, gdy uzna, że czas i okoliczności są słuszne”

„Ludzie, którzy uciekli przed przemocą w swoim kraju, muszą uzyskać bezpieczeństwo i ochronę, a każda decyzja o powrocie musi być dobrowolna i oparta na wolnym i świadomym wyborze.”

Od sierpnia ubiegłego roku około 700 000 muzułmanów Rohingya uciekło z Birmy, w której przeważa większość buddyjska do Bangladeszu. Było to następstwem operacji przeprowadzonej przez siły zbrojne w północnej części stanu Arakan (Rakhine) po atakach powstańczych Rohingya.

Źródło: http://www.independent.co.uk/news/world/asia/rohingya-muslims-myanmar-eturn-un-ethnic-cleansing-military-burma-united-nations-a8241831.html

Opracowała KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here