Czas na refleksję. Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku

739

Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku została uczczona w całej Japonii minutą ciszy o godzinie 14:46 czasu lokalnego. Wówczas wielkie trzęsienie ziemi i jego następstwa pochłonęły życie 18 000 ofiar. Stały się również przyczyną największej na świecie tragedii nuklearnej od czasu wypadku w Czarnobylu.

Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku była jednym z ważniejszych tematów tego tygodnia w Japonii. Od 11 marca 2011 roku 73 000 osób dalej nie powróciło do swoich rodzinnych miast, z czego 34 000 to mieszkańcy prefektury Fukushima, którzy zostali zmuszeni do wyprowadzki z powodu radioaktywnego skażenia, które zostało wywołane przez stopienie się trzech reaktorów jądrowych elektrowni znajdującej się w pobliżu. Według danych podanych przez Agencję ds. Odbudowy 13 lutego bieżącego roku ponad 53 000 z 73 000 ewakuowanych osób rezyduje w ufundowanych przez rząd kwaterach tymczasowych lub wynajmowanych mieszkaniach na terenie całego kraju. Natomiast prawie 20 000 zamieszkało u swoich krewnych lub znajomych. Pozostałe 271 osób przebywa obecnie w szpitalach.

W piątek 9.03 Państwowa Agencja Policji poinformowała, że liczba ofiar, które poniosły śmierć w wyniku trzęsienia ziemi oraz jego następstw wynosi na chwilę obecną 15 895. Według podanych danych 2 539 osób są oficjalnie uznane za zaginione.

Pamięć wciąż żywa

Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku była obchodzona w całej Japonii. Ludzie gromadzili się na plażach, w zniszczonych budynkach szkolnych, miejscach, gdzie wzniesiono pomnik upamiętniający ofiary lub strefach, które jeszcze do niedawna były zamknięte z powodu skażenia radioaktywnego. W miejscowości Tairausushio w prefekturze Fukushima buddyjscy mnisi weszli do morza, by modlić się za tych, których porwało tsunami. Natomiast policja z prefektur Fukushima, Iwate i Miyagi rozpoczęła poszukiwania osób uznawanych za zaginione oraz ich rzeczy osobistych, przeczesując m.in. wybrzeża. Według jednego z funkcjonariuszy służby starają się w ten sposób ulżyć rodzinom ofiar i sprostać ich oczekiwaniom.

Ceremonia upamiętniająca w Tokio

Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku została uczczona również w Tokio. W sobotę 10.03 w stolicy Japonii odbyła się zorganizowana przez rząd ceremonia upamiętniająca te wydarzenia. Wzięli w niej udział książe Akishino wraz z małżonką, księżną Kiko, oraz premier Shinzō Abe. Pojawiło się również 870 innych osób, reprezentujących ofiary katastrofy.

Abe oświadczył, że wierzy w postęp, jaki robią przedsięwzięte projekty na rzecz odbudowy regionu Tohoku. Wyraził również głęboki smutek i współczucie dla bliskich ofiar trzęsienia ziemi i tsunami. Dodał też, że prace rekonstrukcyjne idą zgodnie z planem. Wiele rejonów, które ucierpiały siedem lat temu, zostało oczyszczonych z gruzów. W innych budowane są nowe domy, których specjalna konstrukcja ma zmniejszyć ryzyko przyszłych zniszczeń spowodowanych kolejną wielką falą. Abe stwierdził również, że jego rząd “będzie naciskał na wybudowanie odpornej na katastrofy naturalne Japonii”.

Ponad 90% z 30 000 państwowych osiedli mieszkalnych dla ewakuowanych z zagrożonych prefektur zostało już wybudowane. Reszta ma zostać ukończona do marca 2019 roku. Jednak jedynie garstka osób jest skłonna opuścić tymczasowe lokum i przeprowadzić się do nowego, nieznanego miejsca. Dodatkowo pomimo postępu projektów na rzecz odbudowy zniszczeń wielu Japończyków straciło już cierpliwość i wszelką nadzieję na powrót w swoje dawne strony i zamierzają się osiedlić w głębi kraju.

Jako potwierdzenie słów premiera może służyć też oświadczenie Ministra ds. Odbudowy, Masayoshiego Yoshino, który w czasie konferencji prasowej w zeszłą środę stwierdził, że ponad 80% użytków rolnych w regionie nadaje się do ponownej uprawy, a ponad 90% obiektów przetwórstwa rybnego zostało ponownie otworzonych.

Siódma rocznica katastrofy z 11 marca 2011 roku nie mogła się obyć bez komentarza jednego z członków rodziny cesarskiej. W czasie sobotniej uroczystości książę Akashino wyraził swoje współczucie dla tych, którzy dalej zmagają się z wieloma trudnościami spowodowanymi wydarzeniami tamtego dnia. Ponadto to okazał również troskę o zdrowie fizyczne i psychiczne osób starszych i innych ewakuowanych.    

 

PODZIEL SIĘ
mm
Fascynatka japońskiej popkultury, w szczególności gier komputerowych oraz kinematografii. Interesuje się również muzycznym nurtem visual kei. Nie obce są jej problemy społeczne Kraju Kwitnącej Wiśni, którymi zajmuje się w swojej pracy naukowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here