Drewniany wieżowiec planowany w Tokio

3380

Sumitomo Forestry ogłosiło plan wspólnej budowy wieżowca w Tokio razem z Nikkei Sekkei. Wyjątkowość tej konstrukcji polega na tym, że ma być to 350 metrowy drewniany wieżowiec.

Mierząca 350 metrów konstrukcja stałaby się najwyższym budynkiem Japonii. Aktualnie najwyższy budynek w Japonii Abeno Harukas w Osace ma 300 metrów. Drewniany wieżowiec byłby wyższy także od powstającego właśnie w Warszawie 310 metrowego Varso Tower. Po ukończeniu około 2020 roku będzie to najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Planowany drewniany wieżowiec nie będzie jednak najwyższą konstrukcją w Japonii, gdyż ten tytuł dzierży mająca 634 metry wieża Tokyo Skytree. Sumitomo Forestry oficjalnie mówi, że planuje użyć drewna z uwagi na znaczną emisję dwutlenku węgla przy produkcji betonu. Planowany do ukończenia w 2041 roku na 350 rocznicę powstania firmy drewniany wieżowiec ma mieć stosunek drewna do stali 9 do 1. Plan zakłada, że budynek będzie miał 70 pięter, o 10 więcej niż Abeno Harukas. Sposób budowy opracowało należące do Sumitomo Tsukuba Research Laboratory, gdyż przy użyciu obecnych metod nie byłoby możliwe skonstruowanie takiej konstrukcji. Dodatkowo nowe techniki konserwacji mają zagwarantować dłuższą trwałość drewna. Stare techniki konserwacji z uwagi na rozliczne wady, takie jak toksyczność po impregnacji, stosunkowo niska trwałość czy konieczność wycinki drzew. Z tego względu PKP PLK zastępuje podkłady drewniane strunobetonowymi.

Należy jednak pamiętać, że Sumitomo Forestry jest firmą zajmującą się sprzedażą drewna i konstrukcji drewnianych na cele budowlane. O ile produkcja betonu generuje znaczną ilość zanieczyszczeń, o tyle masowa wycinka drzew także ma znaczne efekty dla środowiska naturalnego. Do efektów masowej wycinki drzew należy zniszczenie siedlisk zwierząt, zaburzenie obiegu wody czy wystawienie stworzeń zamieszkujących dany obszar na znaczne większą amplitudę temperatur w ciągu dnia. Jest to poważny problem w Azji. Same Chiny w lutym 2018 roku wysłały 60 tysięcy żołnierzy do wsparcia akcji zalesiania kraju. Wietnam realizuje obecnie program ochrony lasów ze wsparciem Banku Światowego. Sumitomo Forestry co prawda zaznacza, że Japonia ma około 70% lesistości, jednak tylko 30% używanego w Japonii drewna pochodzi z tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here