Sri Lanka wprowadza stan wyjątkowy po atakach na muzułmańską społeczność

2787

Niepokój pomiędzy Syngalezami a muzułmanami narasta w wyniku zamieszek i podpaleń w mieście Kandy.

Sri Lanka, po raz pierwszy od czasów wojny domowej, ogłosiła stan wyjątkowy obejmujący całe państwo. Decyzja rządu wynika z narastających niepokojów społecznych pomiędzy grupami Syngalezów i muzułmanów.

Stan wyjątkowy ma potrwać dziesięć dni, podczas których – zgodnie z regulacjami – oddziały wojsk będą mogły stacjonować na obszarach cywilnych. Po tym czasie ich dalsza obecność będzie musiała zostać ratyfikowana przez parlament.

Jak mówi rzecznik rządu, Dayasiri Jayasekera, „ zdecydowaliśmy się wprowadzić stan wyjątkowy aby upewnić się, że te konflikty i napięcia nie rozprzestrzenią się na dalsze rejony kraju”.

Miasto Kandy, położone w centrum Sri Lanki, ucierpiało w ciągu ostatnich dni z powodu podpaleń oraz zamieszek. Podobne akty przemocy miały miejsce pod koniec lutego, kiedy tłumy podpaliły należące do muzułmanów przedsiębiorstwa i meczet.

Zgodnie ze słowami Hidayatha Saththara – członka rady prowincji, w której zlokalizowane jest miasto Kandy – w wyniku zamieszek ucierpiały cztery meczety, 37 domów, 46 sklepów i 35 pojazdów.

We wtorkowy poranek w ruinach jednego z podpalonych dzień wcześniej domów odnaleziono ciało dwudziestoczteroletniego mężczyzny. Jego pogrzeb miał odbyć się popołudniu, tego samego dnia.

Te akty przemocy zostały zapoczątkowane, kiedy grupa muzułmanów w mieście Digana została oskarżona o zabójstwo mężczyzny, który należał do syngaleskiej społeczności buddyjskiej. Grupa ta konstytuuje około 75% populacji Sri Lanki.

Ranil Wickremesinghe – premier Sri Lanki – powiedział w poniedziałek, że przemoc w mieście wydaje się być zorganizowana i usystematyzowana. Obiecał także, że rząd podejmie zdecydowane akcje.

Napięcia pomiędzy społecznościami muzułmańskimi, na które składa się około 10% populacji kraju, a dominującymi w państwie przedstawicielami buddyjskimi trwają już od dziesięcioleci, lecz nasiliły się od czasu zakończenia trwającej 28 lat wojny domowej. Konflikt rozgrywał się pomiędzy rządem Sri Lanki, a tamilskimi separatystami umiejscowionymi na północy kraju. Ostatni stan wyjątkowy został zniesiony w 2011 roku.

Jak twierdzi należący do International Crisis Group specjalista zajmujący się Sri Lanką, Alan Keenan, radykalne buddyjskie grupy atakują mniejszości muzułmańskie ‘ze znaczącą regularnością’ od roku 2012, w tym w szczególności od ostatniego kwietnia.

Amnesty International wezwała władze Sri Lanki do „zakończenia bezkarności” ortodoksyjnych buddyjskich ugrupowań, które są oskarżane o podżeganie lub bezpośrednie wykonywanie aktów przemocy.

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2018/mar/06/sri-lanka-declares-state-of-emergency-after-communal-violence

https://www.nytimes.com/2018/03/06/world/asia/sri-lanka-anti-muslim-violence.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here