Japoński rynek pracy atrakcyjny dla Koreańczyków?

2942

Zgodnie ze statystykami, ujawnionymi przez japoński rząd w ciągu ostatniego roku, znacznie wzrosła liczba Koreańczyków szukających zatrudnienia w Japonii.

Dzięki polityce ekonomicznej prowadzonej przez premiera państwa japońskiego, Shizō Abe, odnotowano w tym kraju wzrost inwestycji, a co za tym idzie pojawienie się wielu nowych miejsc pracy.

Dlaczego coraz więcej młodych osób wyjeżdża z Korei Południowej w poszukiwaniu zatrudnienia?

Powodów jest kilka. Południowokoreański rynek pracy charakteryzuje się ogromną konkurencyjnością. Pracodawcy, nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach, mają bardzo wysokie wymagania dotyczące umiejętności swoich przyszłych pracowników. Od młodych Koreańczyków oczekuje się nie tylko wykształcenia wyższego ale także certyfikatów językowych zdanych na wysokim poziomie. Osiągnięcie nawet minimum umiejętności wymaganych do samego złożenia CV zajmuje lata, a ze względu na brak wystarczającej ilości stanowisk na rynku, prawdopodobieństwo, że kandydat zostanie zatrudniony jest niewielkie.

Rynek pracy w Korei Południowej jest przepełniony młodymi ludźmi z bardzo dobrym wykształceniem, dla których brakuje stanowisk.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na japońskim rynku pracy, który cierpi na niedobór takich właśnie osób.
Dlatego coraz więcej młodych Koreańczyków rezygnuje z poświęcania wielu lat na zdobywanie dodatkowych umiejętności i certyfikatów, które niekoniecznie mogą im zapewnić zatrudnienie nawet w średniej firmie koreańskiej, a decyduje się na intensywną naukę języka japońskiego i wyjeżdża do Japonii. Nie tylko trudna sytuacja na koreańskim rynku pracy jest powodem dla którego Koreańczycy szukają zatrudnienia za granicą.

Zgodnie z wynikami ankiety, przeprowadzonej przez portale Job Korea oraz Albamon jednym z najważniejszych powodów było zapewnienie lepszego środowiska pracy.

Pomimo to, wiele osób, które pracują w Japonii mówi, że wbrew pozorom znalezienie zatrudnienia wcale nie było proste. Oprócz trudności związanych z poszukiwaniem pracy muszą zmagać się z barierami językowymi oraz kulturowymi. W państwie japońskim kultura pracy jest dużo bardziej surowa niż w Korei Południowej zatem przystosowanie się do innego systemu może być bardzo trudne dla wielu osób.

Na razie wzrost liczby wysoko wykształconych Koreańczyków wyjeżdżających do Japonii jest korzystny dla obydwu państw, zarówno Korei Południowej jak i państwa japońskiego.

Pojawia się jednak wiele głosów zwracających uwagę na drastyczny spadek liczby narodzin w Korei i kryzysu na rynku pracy, który czeka państwo koreańskie w przyszłości w związku z brakiem siły roboczej.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Interesuje się przede wszystkim historią, kulturą oraz przemianami społecznymi w Korei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here