Filipiny ogłaszają, że ich odejście to „początek końca” Międzynarodowego Trybunału Karnego

1516

Filipiny oświadczyły, że ich wycofanie się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) może być „początkiem końca” tej instytucji, ponieważ kolejne kraje pójdą w ich ślady, natomiast kraje, które nie są jeszcze członkami nie będą chętne przystąpić.

Ogłoszenie o wycofaniu nastąpiło w pięć tygodni po tym, jak prokurator sądowy oświadczył, że rozpoczął wstępne dochodzenie w sprawie śmiercionośnej wojny z narkotykami prezydenta Rodrigo Duterte, aby sprawdzić, czy zostały popełnione zbrodnie przeciwko ludzkości.

Według rzecznika Duterte, Harry’ego Roque’a, to badanie „narusza podstawową zasadę, na podstawie której zgodziliśmy się na związanie z MTK”.

Prokuratorzy MTK nie wypowiedzieli się jeszcze na ten temat.

W oświadczeniu wydanym w środę Duterte powiedział, że specjalni sprawozdawcy ONZ próbowali „opisać mnie jako bezlitosnego i bezdusznego gwałciciela praw człowieka”.

Roque powiedział, że Duterte uważa, iż istnieje „spisek” między grupami lobbystów i Organizacją Narodów Zjednoczonych, a MTK jest ich sojusznikiem i chce oczernić  go w oczach opinii publicznej.

„MTK straciło silnego sojusznika w Azji” – powiedział Roque w briefingu prasowym.

„Żadne nowe kraje nie przyłączą się, ponieważ jesteśmy uznawani za najpewniejszego obrońcę praw człowieka i demokracji na świecie”, dodał Roque.

Przeciwnicy Duterte nie tracili czasu na oskarżanie go, wskazując przy tym, że wielokrotnie prowokował MTK. Uznali, że decyzja Duterte to przyznanie się do winy oraz oznaka paniki.

Komitet Praw Człowieka i grupy prawników potępiły go za próbę uniknięcia odpowiedzialności oraz sprawiedliwości, a także stwierdziły, że wycofanie się nie miało sensu, ponieważ jurysdykcja obowiązywała z mocą wsteczną, na okres członkostwa.

W wywiadzie dla kanału informacyjnego ANC Roque ostrzegł przed „lawiną odejść pozostałych państw”.

„To początek końca MTK”, powiedział, dodając, że MTK nie będzie miał jurysdykcji nad Filipinami.

Radca prawny Salvador Panelo powiedział, że zdaniem Duterte MTK stał się „narzędziem ucisku oraz narzędziem prześladowania”.

Jude Sabio, prawnik, który złożył skargę do MTK w ubiegłym roku, powiedział ANC, że wydanie nakazu aresztowania prezydenta będzie „wielkim triumfem sprawiedliwości”.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-philippines-duterte-icc/philippines-says-its-exit-marks-beginning-of-the-end-for-icc-idUSKCN1GR0NE

Opracowała KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here