Wykład „Questions of the Japanese Modernization” w IBiDW zorganizowany w ramach grantu Japan Fundation

1671

W dniach 12.03-16.03 w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ miały miejsce zajęcia dotyczące Odnowy Meiji w Japonii pt. „Questions of the Japanese Modernization”, prowadzone przez prof. Attilę Gergely.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu Japan Foundation, Japanese Studies Traveling Lecture Program 2017/2018, którego kierownikiem jest dr Olga Barbasiewicz.

Prof. Attila Gergely jest wykładowcą w Instytucie Japonistyki na Uniwersytecie Károli Gáspár w Budapeszcie na Węgrzech. Specjalizuje się w socjologii, naukach społecznych i politycznych oraz historii. Pracował i prowadził zajęcia m.in.: na Uniwersytecie Tokijskim i Waseda.

Studenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego przemian modernizacyjnych w XIX i XX-wiecznej Japonii. Wśród rozważań padł wątek roli dziedzictwa okresu Tokugawa oraz różnych interpretacji modernizacji. Aby podkreślić ciągłość narracji i powtarzalność pewnych idei, prof. Gergely zaprezentował także kulisy skandalu związanego z recytacją Cesarskiego Reskryptu o Wychowaniu z 1890 r. w japońskim przedszkolu oraz komentarze premiera Abe Shinzo na ten temat.

Prof. Gergely w syntetyczny i skondensowany sposób zaprezentował obszerny zakres materiału badawczego, odsyłając do interesujących i inspirujących do dalszych badań źródeł. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Japan Foundation za umożliwienie przybycia do IBiDW UJ tak znakomitego badacza historii i polityki Japonii.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here