Filipiny podejmują krok w stronę legalizacji rozwodów

1802

Kongres uchwalił ustawę, lecz Senat także musi uchwalić jej odpowiednik, mimo że jeszcze nie rozpoczął prac.

W poniedziałek Filipiny podjęły krok w sprawie legalizacji rozwodów poprzez ustawę uchwaloną przez niższą izbę Kongresu zezwalającą na zakończenie małżeństwa, pomimo opozycji prezydenta oraz biskupów w tym katolickim kraju.

Filipiny (w których mieszka największa populacja katolików w całej Azji) oraz Watykan to jedyne państwa na świecie w których nie obowiązuje prawo dotyczące rozwodów.

Członkini kongresu Emmi de Jesus powiedziała, że ustawa jest odpowiedzią na żądania kobiet, które chcą zakończyć nieudane małżeństwa, szczególnie te z maltretującymi je mężami.

„Legislacja nie odbywa się z polecenia prezydenta” – de Jesus powiedziała reporterom, odnosząc się do opozycji wobec ustawy, przegłosowanej 134 głosami za, wobec 57 głosów przeciw oraz 2 wstrzymujących się, ze strony prezydenta Rodrigo Duterte.

De Jesus powiedziała, że proces legislacji musi „toczyć się swoim biegiem”. Aby ustawa stała się prawem, wyższa izba Kongresu musi uchwalić odpowiednik ustawy, ale jeszcze nie zaczęła jej sporządzania.

Duterte, który jest w legalnej separacji ze swoją żoną sprzeciwia się legalizacji rozwodów. Jego rzecznik, Harry Roque, powiedział reporterom, że Duterte martwi się o dobro dzieci, których rodzice się rozwodzą.

Jak wykazała ankieta na temat rozwodów przeprowadzona przez niezależną instytucję Social Weather Stations w zeszłym roku 53% społeczeństwa opowiedziało się za legalizacją rozwodów.

(rd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here