Saudyjski książę z wizytą w Białym Domu

1808

Arabia Saudyjska jest jednym z najistotniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Obecnie, Królestwo konkuruje z Iranem o dominacje w regionie. Bliższa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi stanowi szansę dla przezwyciężenia rywala. Po zeszłorocznej wizycie Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej nadszedł czas na spotkanie z przedstawicielami rijadzkich władz w Waszyngtonie. 

Pierwsza wizyta saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana w Stanach Zjednoczonych była kolejnym krokiem na drodze do wzmocnienia relacji USA z Arabią Saudyjską. Przedstawicieli obu państw łączą nieprzychylne poglądy dotyczące irańskich władz, których nie podzielał poprzedni amerykański prezydent, Barack Obama, skłaniający się ku bliższym relacjom z Persami. Donald Trump natomiast prezentuje pozytywne nastawienie do elit saudyjskich i prowadzonych przez nie polityk: reform antykorupcyjncyh oraz stopniowego zwiększania swobód obywatelskich w kraju.

Współpraca inwestycyjna

Książę Mohammed pełni także funkcję ministra obrony Arabii Saudyjskiej wobec czego jednym z głównych tematów poruszanych na wtorkowym spotkaniu było porozumienie dotyczące saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych. Ich wartość ma wynieść od 200 do nawet 400 mld USD w ciągu kolejnych 10 lat. Część tej kwoty ma być przeznaczona na zakup broni i sprzętu wojskowego produkcji amerykańskiej. Prezydent USA zapewniał, że umowa przyczyni się do utworzenia ok. 40 tysięcy nowych miejsc pracy.

Jednym z kroków mających na celu usprawnienie eksportu amerykańskiej broni ma być złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży dronów wojskowych. Regulacje te mają obowiązywać już od marca 2018 roku. Wprowadzenie nowych przepisów ma zwiększyć konkurencyjność amerykańskiej broni na światowym rynku. Rywalami w sprzedaży dronów są przede wszystkim Chiny i Izrael. Złagodzenie tych przepisów i porozumienie dotyczące saudyjskich inwestycji to część inicjatywy Buy American, która ma na celu zmniejszenie amerykańskiego długu publicznego i utworzenia nowych miejsc pracy.

Współpraca energetyczna

Podczas spotkania przedstawiciele Waszyngtonu i Rijadu poruszyli również temat współpracy w dziedzinie energii atomowej. Rozwój elektrowni atomowych w Królestwie jest częścią planu uniezależnienia saudyjskiej gospodarki od ropy naftowej.

W związku z chęcią wejścia na giełdę saudyjskiego narodowego koncernu naftowego kolejnym tematem poruszanym przez Donalda Trumpa i Mohammeda bin Salmana była wymiana informacji o potencjale firmy Aramco. Giełda w Nowym Yorku jest jedną z potencjalnych giełd, na której zostaną ulokowane akcje saudyjskiego koncernu.

Rezolucja o zakończeniu współpracy wojskowej

W międzyczasie w amerykańskim senacie trwała debata dotycząca zakończenia udzielania wsparcia Arabii Saudyjskiej w prowadzonych przez nią działaniach w Jemenie. Mimo krytycznej oceny części senatorów dotyczących zaangażowania Królestwa w tę wojnę domową senat odrzucił (55 głosami) rezolucję autoryzującą wycofanie amerykańskich sił zbrojnych z wspierania Saudyjczyków w Jemenie.  Zwolennicy proponowanej ustawy obarczyli Saudyjczyków odpowiedzialnością za katastrofę humanitarną w Jemenie wynikającą ze śmierci i przesiedleń ludności cywilnej, klęski głodu oraz epidemii cholery.

Wzajemne wizyty dyplomatyczne z pewnością przyczyniają się do zaciśnięcia współpracy między państwami. Stany Zjednoczone i Arabię Saudyjską obecnie łączy chęć zdławienia ambicji mocarstwowych Iranu oraz rozszerzenia współpracy inwestycyjnej (w szczególności obejmującej sprzedaż broni) i energetycznej. Eksponowanie w trakcie wizyty korzyści jakie odnoszą USA ze współpracy z Arabią Saudyjską wskazuje na ewolucję stosunków pomiędzy tymi państwami. Obecnie, saudyjskie królestwo zdaje się posiadać znacznie więcej możliwości wpływu na politykę amerykańską niż w poprzednich latach.

PODZIEL SIĘ
Uczestniczka studiów II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe i studia azjatyckie (moduł bliskowschodni) oraz Junior Researcher w firmie East Analytics. Specjalizuje się przede wszystkim w konfliktach zbrojnych na świecie oraz szeroko pojętej tematyce gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here