Tajska agencja antykorupcyjna bada sprawę kradzieży funduszy dla osób ubogich

1496

Tajska agencja antykorupcyjna prowadzi śledztwo w sprawie malwersacji 85 procent pieniędzy z funduszu państwowego dla ubogich.

Urząd Komisji ds. Przeciwdziałania Korupcji w Sektorze Publicznym (PACC) poinformował we wtorek, że dostrzegł nieprawidłowości w wysokości około 100 milionów bahtów (3,2 miliona USD).

„Odkryliśmy, że mamy do czynienia z działaniami korupcyjnymi z udziałem środków pieniężnych przeznaczonych dla osób o niskich dochodach, które państwo przydziela każdego roku”- powiedział Korntip Daroj, sekretarz generalny Biura Komisji ds. Przeciwdziałania Korupcji w Sektorze Publicznym (PACC).

„Zbadaliśmy i znaleźliśmy przypadki korupcyjne i dowody w około 49 na 76 prowincji”.

Fundusze, które są przekazywane bezpośrednio potrzebującym w dotacjach w wysokości do 3000 bahtów (100 USD), są wypłacane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Społecznego i Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie udało się dotrzeć do urzędników w ministerstwie z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Premier Prayuth Chan-ocha, stojący na czele junty, która przejęła władzę w 2014 r., oznajmił, że nakazał zwolnienie wszystkich osób zaangażowanych w defraudację funduszy i wezwał do przeprowadzenia dochodzenia przez ministerstwo.

Po spotkaniu w gabinecie Prayuth powiedział dziennikarzom, że rząd zawsze był surowy wobec korupcji.

“Nie chcę byście myśleli, że sytuacja się pogorszyła”, powiedział.

Prowadzone jest dochodzenie w sprawie wicepremiera, Prawita Wongsuwana, ponieważ nie zadeklarował on wśród swoich aktywów kolekcji luksusowych zegarków.

Przyczyniło się to częściowo do odbywających się niedawno protestów, podczas których domagano się zakończenia rządów wojskowych. Po wielokrotnych przesunięciach wybory zostały zaplanowane na luty 2019 roku.

Junta przejęła władzę w imię uwolnienia Tajlandii z korupcji, a także zakończenia dziesięcioletniego impasu politycznego między rywalizującymi frakcjami. Krytycy rządowi jednak twierdzą, że nie udało im się zwalczyć kultury bezkarności dla bogatych i wpływowych.

W Indeksie Percepcji Korupcji z 2017 roku wśród 180 krajów Tajlandia znalazła się na 96 miejscu, co stanowi niewielką poprawę od 2016 roku.

Opracowała KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here