Wizyta byłego prezydenta Baracka Obamy w Tokio

1774

Barack Obama odwiedził Tokio w niedzielę 25 marca b.r. przy okazji czwartego spotkania „Global Opinion Leaders Summit” zorganizowanego przez japońską organizację non profit.

To pierwsza wizyta Obamy w Japonii, od kiedy opuścił urząd prezydenta US. w styczniu ub.r.

Podczas pobytu w Tokio Barack Obama wygłosił przemówienie, w którym poświęcił dużo uwagi kwestii Korei Północnej, nawiązując do planów spotkania Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

„Korea Północna to kraj, który jest bardzo poza granicami norm międzynarodowych, zupełnie odcięty od reszty świata” – powiedział zebranym. Zaznaczył, że negocjacje związane z zakończeniem programu atomowego są trudne i wymagają współpracy państw w regionie.

Podkreślił, że sojusz US. i Japonii pozostaje silny, a „Korea Północna to prawdziwe zagrożenie”.

W swoim przemówieniu poświęcił także uwagę kwestii zmian klimatycznych na świecie. Wspomniał o porozumieniu paryskim z 2015 r., które było pierwszym ogólnoświatowym planem działania wobec globalnego ocieplenia. Podkreślił, że uważa to za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć.

Pytany, w jaki sposób podejmował decyzje podczas sprawowania urzędu, odpowiedział, że konfrontował ze sobą różne opinie. Skomentował, że to bardzo niebezpieczne, żeby urzędnicy wyłącznie zgadzali się z prezydentem. Jest to interpretowane jako forma krytyki wobec prezydenta Donalda Trumpa.

W swoim przemówieniu zaznaczył także, że stworzenie świata prawdziwie wolnego od broni atomowej zajmie bardzo dużo czasu, ponieważ Rosja i US. nie potrafią zgodzić się na zredukowanie swoich zasobów.

W 2016 r. Barack Obama jako pierwszy prezydent US. odwiedził Hiroshimę, jedno z dwóch miast, które zostało zniszczone podczas bombardowania atomowego w 1945 roku.

Podczas wizyty Obama spotkał się z premierem Shinzo Abe po raz pierwszy od grudnia 2016 r., kiedy wzięli udział w upamiętnieniu ataku na Pearl Harbour z 1941 r.

Spędzili ze sobą ok. półtorej godziny w restauracji serwującej sushi. To nawiązanie do słynnego komentarza dotyczącego jego wizyty w 2014 r., kiedy powiedział, że jadł „najlepsze sushi w życiu”.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here