Starsi ludzie dominują japońskie kluby fitness

3168

Wkraczając do siłowni w Japonii możemy dokonać zaskakującego odkrycia – 8 na 10 osób wykonujących trening siłowy, przekroczyła sześćdziesiątkę. Przeciętny wiek ćwiczących to około 65 lat.

Emeryci trenujący w japońskich klubach fitness, wykazują się zaskakującą kondycją. Ponadto, większość z nich to regularni bywalcy – pojawiają się w siłowni codziennie. Zadziwia przede wszystkim fakt, iż starsi ludzie zwykle ćwiczą około trzech godzin. Najpierw wykonują gruntowny trening siłowy, natomiast potem lekki trening cardio. Później następuje półgodzinna kąpiel, mająca na celu zapewnić odpowiednią regenerację. Koszt tego typu rekreacji to około 300 jenów za dzień.

Warto zaznaczyć, że młodzi ludzie nie przywiązują aż tak dużej uwagi do utrzymania swojego ciała w dobrej formie. Zwykle są zbyt zajęci, by spędzić trzy godziny w jednym pomieszczeniu, wykonując trening. Nawet w weekendy w japońskich siłowniach rzadko można uświadczyć osoby poniżej 30 roku życia.

Kluby fitness zapewniają starszym ludziom nie tylko zdrowie, ale i stanowią prawdziwe centrum spotkań towarzyskich. To właśnie tutaj znudzeni emeryci mogą poznać kogoś w swoim wieku i pogrążyć się w rozmowie po zakończeniu ćwiczeń.

Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu jednoznacznie obrazują ten fenomen. W roku 2000 odnotowano około 1.42 mln osób posiadających karnet na siłownię, natomiast w roku 2016 już 2.51 mln. Zatem liczba członków cyklicznie wzrasta.

Fitness marginalną dziedziną usług w Japonii

Mimo iż obecnie mamy do czynienia ze swoistym fitness boomem w Japonii, to jednak ta branża wciąż pozostaje w Kraju Kwitnącej Wiśni na dość marginalnej pozycji. Wpływy z usług związanych z fitnessem oraz liczba osób na stałe zatrudnionych w tej dziedzinie są zadziwiająco małe.

Zatem jaka przyszłość czeka japońskie kluby fitness? Pokolenie wyżu demograficznego, jaki nastąpił w Japonii po II wojnie światowej, wkracza teraz w siedemdziesiąty rok życia. To właśnie oni stanowią około 20 procent członków siłowni. W niedalekiej przyszłości wiek użytkowników siłowni może jeszcze wzrosnąć. Stąd wniosek, że przemysł fitness w Japonii jest zdominowany przez starsze pokolenie, pragnące zadbać o swoje zdrowie. Wynika to między innymi z tego, że przeciętny salaryman, czy też matka wychowująca dzieci nie mogą sobie pozwolić na tak duży miesięczny wydatek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here