Nowe taryfy celne USA martwią japoński biznes

1682

Japońska branża metalurgiczna obawia się, że nowa polityka celna USA ma służyć jako karta przetargowa. Ogłoszone na przełomie lutego i marca nowe taryfy celne na stal i aluminium dotkną między innymi Japonię. Kraj ten jest siódmy na liście dostawców stali do USA.

Obawy wiążą się z tym, że Stany Zjednoczone wyłączyły część krajów z nowych ceł. Nowe  taryfy celne to 25% na stal i 10% na aluminium. Wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że taki krok nie będzie praktykowany nawet w stosunku do sojuszników. Obecnie jednak Argentyna, Australia, Brazylia, Korea Południowa, Kanada, Meksyk i Unia Europejska otrzymały czasowe zawieszenie nowych stawek do 1 maja. Po tej dacie Stany Zjednoczone zadecydują, czy utrzymają wyłączenia czy też wprowadzą nowe taryfy celne dla obecnie zwolnionych krajów. Z podanych państw, Kanada to największy dostawca stali do USA, Brazylia drugi, Południowa Korea trzeci, Meksyk czwarty, a Niemcy ósmy. Początek marca zdawał się sugerować, że sytuacja między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską będzie się zaogniać. Wzrost ceł został skrytykowany przez przywódców krajów członkowskich Unii Europejskiej. Unia zapowiadała własne cła na towary z ważnych dla Republikanów stanów. Prezydent Trump odpowiedział Unii na Twitterze, grożąc cłami na europejskie samochody. Ostatecznie jednak kraje Unii Europejskiej uzyskały zawieszenie nowej polityki celnej.

Jeśli chodzi o 10 największych dostawców stali do USA, to obok Japonii, wyłączone nie zostały takie kraje jak Turcja, Rosja, Chiny czy Tajwan. Japoński minister handlu na początku marca dzwonił do sekretarza handlu USA wyrażając swoje zaniepokojenie. Sąsiednia Korea Południowa uzyskała zwolnienie, jednak pod wieloma warunkami. Prezydent Trump uzasadnił to rolą tego kraju w sporze z Koreą Północną. Faktycznie jednak Korea Południowa zgodziła się na pewne ustępstwa w handlu z USA. Są to ograniczenie eksportu stali do USA o 30% oraz zwiększenie kwoty samochodów importowany z USA do 50 tysięcy rocznie. Dodatkowo, nie będą one musiały spełniać koreańskich standardów bezpieczeństwa i środowiskowych. Przewodniczący Japan Iron and Steel Federation wyraził swoje obawy, co do możliwości wykorzystania sprawy ceł do renegocjowania umów handlowych USA z Japonią po zmianie w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Koreą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here