3. Przegląd Kina Emirackiego w Krakowie

462

W dniach 6-8 kwietnia Fundacja Nahda oraz krakowskie Kino Pod Baranami zapraszają na trzecią edycję Przeglądu Kina Emirackiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Impreza jest organizowana we współpracy z Imagenation Abu Dhabi, MAD Solutions, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są przede wszystkim z ropą naftową, boomem inwestycyjnym ostatnich lat, nowoczesnymi drapaczami chmur w Dubaju czy fantastycznymi projektami sztucznych wysp. Warto jednak pamiętać, że ten stosunkowo nieduży kraj Zatoki Perskiej to także ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej, wschodzącej kinematografii. Jej narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku, a w jej promocji pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to też niepowtarzalna szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w proces tworzenia emirackiego kina. „Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie równie ciekawa co zeszłoroczna i zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagającej widowni”-podkreślają organizatorzy.

Gościem specjalnym będzie Hana Kazim – producentka wykonawcza w dziale filmów fabularnych i telewizji Image Nation Abu Dhabi. Pracowała przy ostatnich produkcjach firmy: Shabab Sheyab, Rashid & Rajab, i Scales. Zanim rozpoczęła pracę w Image Nation, Hana Kazim uzyskała tytuł MFA (Master of Fine Arts) w American Film Institute Conservatory w Los Angeles oraz odbyła staże w Captivate Entertainment (Zapaśnik) oraz Parkes + MacDonald (Faceci w czerni).

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji, z polskimi i angielskimi napisami.

Szczegółowy program znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here