Japońsko-amerykańska ceremonia na cześć ofiar poległych w bitwie o wyspę Iwojima

1069

W sobotę 24.03 odbyła się japońsko-amerykańska ceremonia na wyspie Iwojima. Miała ona na celu upamiętnienie poległych w brutalnej bitwie, w której oba państwa brały udział podczas II wojny światowej.

W uroczystościach na wyspie Iwojima wzięło udział 230 osób, w tym członkowie rodzin ofiar oraz weterani wojenni. Zgromadzeni modlili się wspólnie za dusze ponad 29 000 ofiar.

Na ceremonii pojawili się także przedstawiciele japońskiego rządu: Minister Obrony Itsunori Onodera oraz Minister Opieki Społecznej Katsunobu Kato.

„Iwojima to miejsce, gdzie łączą i jednają się wrogowie, pogrążając się we wspólnej modlitwie o pokój”.

Te słowa wypowiedział Tetsuro Teramoto (73 lata) – przewodniczący stowarzyszenia rodzin ofiar poległych na Iwojimie.

Minister Onodera zareagował na uwagę weterana U.S Marine Corps odnośnie wydarzeń na wyspie Iwojima. Zapewnił, że Japonia i Stany Zjednoczone mają zamiar zatroszczyć się o to, by w przyszłości nie doszło do tego typu tragedii.

Wojska USA wkroczyły na Iwojimię w lutym 1945 roku, pół roku przed zakończeniem II wojny światowej. W trakcie bitwy zginęło 21 900 japońskich żołnierzy. Na wyspie wciąż znajduje się około 11 500 szczątków poległych. Japońsko-amerykańska ceremonia stanowi zatem prawdziwy hołd dla poległych, pokazując, iż pamięć o nich wciąż trwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here