Malezyjska opozycja jednoczy się przed wyborami

  183

  Były premier Malezji Mahathir Mohamad ogłosił, że sojusz opozycji, na czele którego stoi, weźmie udział w zbliżających się wyborach powszechnych pod logiem partii swego byłego politycznego przeciwnika, Anwara Ibrahima.

  Były premier podjął współpracę ze swoim byłym zastępcą, przywódcą opozycji Anwarem Ibrahimem, przebywającym obecnie w więzieniu, kończąc spór, który kształtował politykę kraju w ciągu dwóch dziesięcioleci.

  W zeszłym roku koalicja Mahathira, Pakatan Harapan (PH) złożyła podanie o zarejestrowanie nowego logo, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi od władz. Mahathir twierdzi, iż był to jeden z ruchów Najiba by spowolnić działania opozycji.

  Logo Partii Sprawiedliwości Ludowej Anwara, z dwoma półksiężycami było rozpoznawalne przez wiele lat.

  “Jestem bardzo szczęśliwy, uczyniliśmy coś, czego nie udało się zrobić w przeszłości”, powiedział Mahathir podczas wiecu opozycji w południowym stanie Johora.

  “W czternastych wyborach powszechnych wszystkie cztery partie … użyją jednego symbolu, czyli symbolu Keadilana” – powiedział, odnosząc się do przyjętego logo.

  Oświadczenie Mahathira pojawiło się dwa dni po tym, jak jego partia polityczna, Parti Pribumi Bumiputera Malaysia, została czasowo wyrejestrowana, ponieważ nie dotrzymała 30-dniowego terminu na przekazanie dokumentów potwierdzających, że spełnia ona wymagania rejestracyjne.

  Premier Najib ogłosił w piątek, że parlament zostanie rozwiązany w sobotę. Utoruje to drogę do wyborów powszechnych.

  Data wyborów nie została jeszcze ogłoszona, ale musi się odbyć w ciągu 60 dni od rozwiązania parlamentu.

  Najib jest pod presją, ponieważ stara się załagodzić niezadowolenie Malezyjczyków wynikające z rosnących kosztów oraz jego wielomiliardowego skandalu w funduszu państwowym.

  W 2015 roku ujawniono, że na konto premiera Razaka za pośrednictwem państwowego funduszu 1MDB trafiło 681 milionów dolarów.

  Ponad sześć krajów bada rzekome sprzeniewierzenie środków związanych z 1MDB. Najib zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

  Źródło: https://www.reuters.com/article/us-malaysia-election/malaysias-opposition-declares-common-logo-ahead-of-polls-idUSKCN1HD2EH

  Opracowała KW

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here