Przygotowania do spotkań przywódców państw koreańskich i US.

1807

Przygotowania do spotkań pomiędzy przywódcami trzech krajów trwają. Południowokoreański prezydent Moon Jae-In ma się spotkać z liderem KRLD Kim Dzong Unem 27 kwietnia, a Donald Trump – w maju.

5 kwietnia po raz czwarty odbędą się obrady specjalnego zespołu organizacyjnego w Seulu. Przedstawiciele obydwu państw koreańskich będą opracowywać szczegóły spotkania.

Przed planowanym spotkaniem przywódcy państw koreańskich odbędą swoją pierwszą wspólną rozmowę telefoniczną.

Jak podaje „The Korea Herald„, Seul pozostaje w ścisłym kontakcie z Waszyngtonem.

„Najważniejszą sprawą na której należy się skupić są rozmowy między Koreą Północną i US., podczas których zostanie poruszona kwestia denuklearyzacji (…)” – przekazał prasie anonimowy urzędnik z Cheong Wa Dae.

„Seul uczestniczy w przekazywaniu informacji z US. Dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą potrzebną do poprowadzenia dialogu z Koreą Północną”.

Ten sam urzędnik przekazał, że trwają rozmowy w sprawie zorganizowania potrójnego spotkania na linii Pekin-Tokio-Seul, które będzie rozważać skutki rozmów między państwami koreańskimi.

Korea Północna nie rezygnuje z kontaktu ze swoimi starymi sojusznikami. W ostatnich tygodniach najwyżsi rangą dyplomaci Pyongyangu wyjechali na serię zagranicznych misji.

W marcu b.r. Kim odbył swoją pierwszą zagraniczną wizytę od śmierci ojca i spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem w Pekinie.

Chińska rządowa telewizja podała, że przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Północnokoreański minister spraw zagranicznych Ri Yong-ho spotkał się z chińskim ministrem Wang Yi w czasie podróży do Azerbejdżanu na konferencję państw niezaangażowanych. Stamtąd pojedzie do Moskwy. Wg chińskich źródeł Ri i Wang rozmawiali o denuklearyzacji oraz stosunkach między Pekinem a Pyongyangiem.

Zgodnie z chińskimi mediami, Wang wyraził wsparcie dla spotkań między państwami koreańskimi a US.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych obydwu państw jest interpretowane jako próba zapewnienia sobie poparcia innych państw przed planowanymi spotkaniami.

Wysyp dyplomatycznych misji i spotkań zapoczątkował dyskusje o spotkaniu na linii Moskwa-Pyongyang. Rosyjski rząd zaprzeczył pogłoskom.

Japoński premier Shinzō Abe ma się spotkać z Donaldem Trumpem 17 kwietnia w celu przedyskutowania nadchodzących spotkań z Kim Dzong Unem. Japońscy politycy są zaniepokojeni, że rozmowy dyplomatyczne przebiegają bez ich udziału.

15 kwietnia Korea Północna obchodzi najważniejsze święto państwowe – rocznicę urodzin Kim Ir Sena (Święto Słońca). Świętu zazwyczaj towarzyszą pokazy militarnej siły oraz wzrost napięcia w regionie. Silna koncentracja misji dyplomatycznych w tym czasie może sprawić, że w tym roku będzie inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here